Tento výjimečný scénárista a režisér zemřel 15. listopadu ve věku 93 let.

Ve čtvrtek 5. prosince se proto příznivci jeho snímků mohou od 16 hodin v hradišťské Hvězdě těšit na promítání jeho filmu Touha a krátkého předfilmu Česká rapsodie.

„Touha (1958) je složena ze čtyř příběhů, postihujících všechny etapy lidského života: volnost dětství, hledání prvních lásek, stáří i smrt. Česká rapsodie je teskná báseň beze slov, žalm za okupované Československo, poslední snímek Jasného před odchodem do emigrace na konci šedesátých let 20. století,“ uvedl Jaromír Orel z Městských kin Uherské Hradiště.

Režisér Vojtěch Jasný (rodák z Kelče u Valašského Meziříčí) navštívil Uherské Hradiště a speciálně kino Hvězda v minulosti mnohokrát. Nejčastěji se tak stalo v rámci Letní filmové školy nebo uvedení filmu v období MFF ve Zlíně.

V Uherském Hradišti také studovala někdejší studentka sochařství SUPŠ - a později herečka - Drahomíra Hofmanová, kterou si vyhlédl pro postavu Veselé vdovy v jeho asi nejznámějším opusu Všichni dobří rodáci.

Jasný Moravu miloval a umísťoval do ní často i svá filmová díla. Jeden z příběhů povídkové Touhy se natáčel v nedalekých Střílkách, další ve Štramberku, úvodní povídka se natáčela v Jasného rodném Valašsku.

„K Vojtěchu Jasnému jsem měl blízký vztah, znal jsem se i s jeho ženou Květou a synem Petrem. V době psaní diplomové práce jsem s ním prožil několik krásných dnů v Bystrém u Poličky, kde se natáčeli Rodáci, a poznal spolu s ním městečko i jeho životní náturu. Byl to velký básník českého filmu a náš program ve Zlatém fondu je takovým rozloučením s ním", uvedl ředitel Městských kin Uherské Hradiště Josef Korvas.