„Když svítí slunce a je příjemně, vždy volím raději posezení na zahrádce před vnitřními prostory ať už restaurace, či hospody. Myslím, že lavičky se židlemi a slunečníky patří k tradičnímu koloritu letního období," podotkl k možnostem, které nabízejí restauratéři, Staroměšťan Martin Bláha.

Ne vždy však při jejich zakládání záleží na majiteli daného podniku. Venkovní posezení často totiž stojí na chodnících a veřejných pozemcích, a tak podmínky pro jejich vystavění upravují místní úřady. Ty jsou tak poslední instancí, která rozhoduje o jejich schválení.

„Umístit zahrádku na pozemek města je možné na základě nájemní smlouvy, jejíž uzavření zajišťuje odbor správy majetku. Každá žádost se posuzuje individuálně a ve smlouvě se stanovují podmínky užívání pozemku," sdělil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Ceny se přitom mohou pohybovat v závislosti na vzdálenosti od centra či na období, za které jsou placeny. V Hradišti vyjde metr čtvereční provozovatele blízko centra na čtyři koruny za den, což při rozloze posezení 50 metrů čtverečních vyjde na šest tisíc korun měsíčně. Taková lokalita je přitom jedna z nejdražších. Ve Starém Městě pronajímají metr čtvereční za tři koruny na den, stejně jako v Kunovicích.

V Uherském Ostrohu se pak jedná o levnější variantu, a to 30 korun ročně za metr čtvereční. Faktem však je, že ve Starém Městě a Uherském Ostrohu spočítají množství provozovatelů posezení na prstech jedné ruky, v Kunovicích není pak ani jeden.

Směle tak Uherskému Hradišti může konkurovat pouze Uherský Brod, kde je cena za metr čtvereční novou vyhláškou z roku 2015 zlevněna ze tří korun na polovinu, což může vést k oživení tamějšího veřejného prostoru. „Provozujeme celoročně zahrádku od otevření baru, což znamená sedm let. Smlouvu máme s městem uzavřenou na dobu neurčitou a za tu dobu si nemůžu stěžovat na nějaké problémy. Jedinou nevýhodou je naše poloha, která nám ji brání rozšířit, jinak si samozřejmě pochvalujeme její návštěvnost především v letní sezoně," uvedl majitel Scandal baru v Uherském Hradišti Pavel Vaďura.

Ne každý provozovatel je však s přístupem radnice zcela spokojen. „Sezonní posezení před kavárnou poskytuji zákazníkům již pátým rokem. Máme kolem 48 metrů čtverečních a platíme zhruba 35 tisíc korun za šest měsíců. S komplikacemi při jejím provozu jsme se však bohužel setkali, když nám nebylo umožněno rozšířit její kapacitu," přiznal majitel hradišťské kavárny Jiné Café Sascha Vetter.

V pohostinství přitom platí pravidlo, že počet zákazníků, které pojme vnitřní prostor podniku, by měl odpovídat počtu venkovních míst. V nové kavárně a cukrárně Jiné Café je však velikost vnějšího posezení až třikrát menší. „Problém je, že se ve městě každá žádost vyhodnocuje individuálně, což svádí k odlišnému zacházení se stejnými případy. Mám za to, že poté může hrát v rozhodování úřadů roli také konkurenční boj," naznačil možné příčiny neustálých konfliktů s Uherským Hradištěm majitel Jiného Café.

Nejenom kapacitní omezení, ale také drobné přestupky za rušení nočního klidu tak mohou narušit hladký chod některých zahrádek. „Provozní doba je omezena na dobu od 7.00 do 22.00 hodin s výjimkou pátku, soboty a dnů před státním svátkem, kdy je zavírací čas prodloužen do půlnoci. Nedodržování provozní doby řeší městská policie jako rušení nočního klidu, většinou na základě podnětu občanů," dodal místostarosta Hradiště Zdeněk Procházka.