Hasiči proto obyvatelům radí, aby si před větrem preventivně zajistili okna, dveře a odstranili nebo upevnili volně uložené předměty.

„Zejména volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty se za silného větru stávají smrtícími zbraněmi,“ upozornil mluvčí Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. „Vhodné je omezit pohyb venku a jízdu autem. Rozhodně je nebezpečné parkovat pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením,“ radí mluvčí.

Aktualizováno

Meteorologové v pondělí 22. října ráno vydali výstrahu, kde upozorňovali na blížící se vichřici. Ta měla místy dostahovat rychlosti až 108 kilometrů v hodině. Už kolem sedmé večer hasiči zasahovali zejména na území Kroměřížska a Uherskohradišťska, kde spadly čtyři stromy. „V Bystřici pod Hostýnem vítr zase poškodil střechu místní základní školy. Hasiči na ni vylezli a plech znova upevnili,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. O hodinu později měli za sebou záchranáři jeden zásah v Pozlovicích na Luhačovicku. „U tamní přehrady vítr vyvrátil strom,“ řekl mluvčí hasičů. Kolem deváté hodiny večerní hasiči hlásili, že se situace zklidňuje. Meteorologové předpokládají, že by měl vítr ustávat během úterý 23. října odpoledne.