„A tak se také stalo. Do májky jsme se pořádně opřeli a ta byla pro naše stárkyně milým překvapením,“ svěřil se s úsměvem na rtech starší stárek a vládce hodové chasy Josef Macek, jednadvacetiletý student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technologickém v Brně.

„Šohaji při čtvrtečním zapalování hodů, které skončilo 90 minut po půlnoci, neposedávali u stárek při víně, ale udělali si krátkou programovou zkoušku a pak se pustili do zdobení několika místních tabulí a vozíku na víno,“ prozradil náplň zapalování hodů starší stárek Josef Macek, který nejenže hraje na cimbál a na klavír, ale před třiceti lety z jeho rodného domu vycházela jako stárka jeho maminka Alena. Hlavní slavností krojovaného svátku v Tupesích byla obchůzka chasy vesnicí.

Dodal, že v pátek večer si přišla chasa pro omlazená hodová práva k jeho mamince, učitelce ZŠ ve Starém Městě, která před deseti lety zdobení hodových práv voničkami a čerstvými jablíčky převzala po smrti své maminky Anny Vávrové.

Ilustrační foto.
Nové ceny tepla jsou na spadnutí v Uherském Hradišti i Brodě

Tatínek staršího stárka, Filip Macek, zástupce ředitele Stojanova gymnázia Velehrad, se s pousmáním svěřil, že na hody se s manželkou těšili, ale také připravovali.

„Fasáda našeho domu i okna dostala zbrusu nový nátěr. Tupeské hody byly totiž ten vhodný termín k tomu, abychom některé práce udělali, když jsme na ně neměli dřív čas,“ dal k dobru tatínek staršího stárka Filip Macek, sbormistr čtyř pěveckých sborů.

Hlavní slavností hodů v Tupesích byla sobotní obchůzka chasy vesnicí, kterou doprovázela dechovka Hanačka a cimbálovka Hlaholica. Hodové chase kralovali a neomezenou moc nad ní měli Josef Macek s Eliškou Šimonovou, jimž sekundovali mladší stárci Vojtěch Grebeníček z Huštěnovic s Anetou Šimonovou.

V čele hodové chasy dorazili stárci k obecnímu úřadu pro povolení hodů od starosty obce Oldřicha Vávry.

„Vy stárci buďte zodpovědní a važte si stárkování. Vztah k tradici máte, to mohu konstatovat, protože už sedm týdnů chodíte na hody nacvičovat. Maměnkám a babičkám by se mělo poděkovat, že se jim daří slovácké hody a hodové zvyky udržovat, aby pro všechny příští doby v Tupesích byly zachovány hody,“ sdělil chase starosta a hody bez okolků povolil.