Akci má na svědomí sdružení Repelent 21, které vzniklo po krajských volbách za účelem kritiky účasti komunistů na vládě v kraji. Ti se zde vůbec poprvé dostali do koalice. Iniciativa doposud působila jen ve Zlíně. Hradiště je prvním městem na východě Moravy, kde se plakáty objevily. „Chceme upozornit na to, že problém se týká celého kraje, nikoliv jen Zlína," konstatoval člen Repelentu 21 Vladimír Kovařík.

Občanskému sdružení se nelíbí, že na kraji vznikla koalice s komunisty, přestože vítězná ČSSD mohla sestavit vládu i s jinými, podle Repelentu demokratičtějšími, stranami. „Volby dopadly, jak dopadly. Jestli chceme jinou vládu, musíme jít znova k volbám," konstatovala krajská zastupitelka za ČSSD Hana Příleská z Uherského Ostrohu. Plakáty s fotografiemi lídrů současné krajské politiky chtěli aktivisté umístit i do Zlína, tamní magistrát jim to ale nepovolil. To hradišťský městský úřad byl shovívavější. „U nás se to dělo v režimu záboru veřejného prostranství, který si řádně zaplatili. Pokud předměty nejsou v rozporu se zákonem, v radě jejich schvalování neprojednáváme a necenzurujeme," uvedl uherskohradišťský místostarosta Stanislav Blaha.

Ten označil současné složení krajské koalice (ČSSD, SPOZ, KSČM) za nešťastné.

„Účast komunistů byla doposud tabu, zejména z důvodu, že KSČM je totalitní a nereformovaná. Volby byly samozřejmě demokratické a nezbývá, než je respektovat. Pak jde ale o to, jak si dokázali lídři s volebním výsledkem poradit," prohlásil místostarosta Blaha.

„Myslím, že to nedokázali vůbec a že zvítězila osobní zaujatost nad veřejným zájmem," uvedl Blaha, jenž je současně i krajským zastupitelem.

Protikoaliční poutače chce Repelent 21 postavit i v ostatních městech regionu. Jednání se týkají Uherského Brodu, Vsetína, Valašského Meziříčí či Kroměříže. V Hradišti navíc sdružení uspořádá i demonstraci, jejíž součástí bude petiční stánek ve formě cely. „Dříve stačilo podepsat nějaký dokument a člověk se mohl ocitnout za mřížemi. Na našich shromážděních si to mohou lidé vyzkoušet," doplnil Vladimír Kovařík s tím, že happening se v Hradišti uskuteční v horizontu několika týdnů.

Zatímco metropoli Slovácka demostrace teprve čeká, ve Zlíně ji mají už za sebou. Uskutečnila se včera odpoledne na náměstí Míru. Hlavní myšlenkou je svolat lidi na zasedání krajského zastupitelstva. „Chceme skutečně vyvolat demisi této krajské vlády," říká aktivista hnutí odporu proti komunistům ve vedení kraje Zbyněk Horváth.

Včera tak na zlínském náměstí v ledovém počasí přišlo vyjádřit Repelentu 21 podporu zhruba sto lidí. Nechyběl mezi nimi ani slovácký politik Petr Gazdík (TOP 09 a STAN). „Žijeme ve svobodné společnosti, a pakliže někdo chce dělat takové aktivity, je dobře, že je dělat může. Má účast zde neznamená, že pokud znám komunistu a jsem s ním v kontaktu, nemůžu ho vnímat jako člověka a chovat se k němu slušně," řekl svůj názor Gazdík.

Nejbližší akcí Repelentu 21 se stane dnešní demonstrace na pražském Václavském náměstí. Tam možná zajde i náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák (KSČM). „Osobně Repelentu 21 přeji, aby jim vyšlo počasí a nebylo tak mrazivé jako při včerejší demonstraci ve Zlíně. Musím ale říci, že mě tady toto hnutí nezajímá. Nechápu jeho podtext, proč a co dělají. Vždyť o žádné ohrožení demokracie v kraji se nejedná. Nikdo zde nedělá nic špatného. Jen děláme svou práci. Pokud Repelent 21 bude chtít dialog, nebudu se bránit," uvedl krajský zastupitel Ivan Mařák.