Stovky lidí tam v sobotu dorazily nejen na klasický historický výklad, ale především na ochutnávku pokrmů a aby se dověděli informace z oblasti gastronomie. Na hradě v Chřibech se v sobotu konal třetí ročník akce Co vonělo v hradní kuchyni.
Příchozí mohli ochutnávat už na nádvoří. Čekalo je tam opékané prase a pokrmy z dymníku. Jednalo se o dva druhy sýrů. „Takzvaný sýr postaru se nechá zkvasit, pak se zahřeje a smíchá s kmínem a cibulí, my jsme použili čtyři dny starý, může být ale i měsíc," popsal jednu z pochutin kastelán hradu Rostislav Jošek. Druhý sýr, který se připravoval v dymníku, se skládá z hrubého tvarohu, jenž se smíchá s bylinkami a kmínem a následně vyudí.
Podle slov kastelána se dříve sušil a pak vracel do polévek nebo strouhal, dlouho vydržel. U dymníku byly k ochutnání také škvarkové placky, ke kterým na hradě připravili fazolu pokyselu. Dymník dříve byl uvnitř hradu a sloužil k vytápění menších chudších místností. Na Buchlově si vytvořili repliku, která funguje jako udírna, má vepředu topeniště, kde se připravují placky, a ještě troubu na koláče. Při různých akcích stojí na nádvoří hradu.
„Ještě že jsem dopředu nevěděla, že je ten sýr zkvašený, nejedla bych ho, což by byla škoda, byl moc dobrý," přiznala se jedna z návštěvnic, Mirka Žajdlíková z Uherského Ostrohu.
Ti šťastnější, kteří si stihli gastroprohlídku rezervovat nebo přišli včas, si pak užívali i uvnitř objektu. Akce začala v deset dopoledne a v půl druhé už jídlo nebylo, a to hradní kuchyně připravila dvě stě šedesát porcí. Návštěvníci se na trase zastavili v hradní kapli, kde jim o víně, o jeho kořenech na Moravě i zvycích s ním spojených popovídal vinař Vít Soják.
„Červené víno má mít pokojovou teplotu, ale pokojovou teplotu anglického hradu, čili sedmnáct osmnáct stupňů, ne jako u nás dvaadvacet, pak ztrácí chuť," upozornil například přítomné Vít Soják. Po koštování přívlastkových vín a medoviny se skupinky přesunuly do rytířského sálu, pro ně hlavní hodovní síně. Tam si pochutnali na jáhlové polévce, kuřeti a la holoubě, jelení kýtě a vepřovém nasladko.
„Kaši z jeleního jsme připravili asi z 25 kilo masa. To se upeklo a pak rozdrtilo v hmoždíři s hřebíčkem," naznačil recept kastelán Buchlova. Na gastroprohlídce zpestřené zvyky při jídle ve středověku nechyběla ani závěrečná sladká tečka. Návštěvníci ochutnali v černé kuchyni pučálku neboli uvařený pomletý hrách smíchaný s rozinkami a medem.