Snad vyšší poptávka po těchto řemeslech ale začíná měnit trend. Letos se totiž vypisovalo druhé kolo přijímacích zkoušek i na gymnázium. Kvůli naplnění kapacity se mohli dostat zájemci ještě v srpnu na gymnázium do Starého Města. I když byla volná „pouze“ čtyři místa.

„Kapacitu jsme měli po vyhodnocení přijímaček plnou, ale někteří přijatí studenti se rozhodli jít na jinou školu, takže se nám místa uvolnila. Na gymnáziu se to stalo poprvé,“ potvrdil perličku letošních přijímaček ředitel Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město Bedřich Chromek.

Naopak o učební obory jak na této škole, tak na dalších je zájem, i když ne takový, jaký by si vedení institucí představovalo.

„U nás se studenti tradičně nejvíce hlásí na automechanika, ale pěkně máme zaplněné i obory mechanik–seřizovač nebo obráběč kovů. Můžu potvrdit, že zájem lehce stoupá,“ dodal Bedřich Chromek.

Rodiče dětí chtějí své ratolesti vidět s maturitou, ale podle slov Bedřicha Chromka je i pro ně teď velkým strašákem povinná maturita z matematiky, na kterou nejsou připraveni.

„Nabízíme proto žákům, kteří studují učební obor s maturitou, aby si udělali i výuční list, aby neskončili se základním vzděláním. Využijí toho téměř stoprocentně,“ prozradil Bedřich Chromek.

Že je maturita z matematiky skutečným strašákem, potvrdil i Martin Kotleba, který do čtvrtého ročníku nastupuje v září.

„Na učební obor s maturitou jsem šel proto, abych se některým předmětům vyhnul, matematika byla jedním z nich. Teď si snad budu muset sehnat doučování, nechci po čtyřech letech skončit bez papíru,“ nechal se slyšet žák mechanik elektronik.

Neobvyklý zájem zaznamenalo letos Střední odborné učiliště v Uherském Brodě, v září tam totiž poprvé otevřou obor chovatelství, který je zaměřený na kynologii a jiná zvířata.

„Tento atraktivní obor se vyučuje pouze na pěti školách v republice, stejné zaměření mají dvě školy, ve Zlínském kraji jsme jediní. O absolventy je ze strany zaměstnavatelů velký zájem, protože největším problémem českého zemědělství je a bude i v budoucnu nedostatek skutečně kvalifikovaných pracovníků,“ upozornila Eva Jurásková ze Středního odborného učiliště v Brodě. Dodala, že než požádali o otevření tohoto oboru, zjišťovali si, zda budou mít žáci uplatnění v praxi.

„Přišli jsme na to, že ve vzdělávací nabídce regionu obor chybí, a proto jeho otevření všichni vítají – zoologické zahrady, zemědělské farmy, šlechtitelské stanice, policie,“ vyjmenovala potenciální zaměstnavatele Eva Jurásková. Tato škola ještě nabízí i volná místa téměř ve všech oborech. Žáci si mohou vybrat z oborů opravář zemědělských strojů, zahradník, tesař, podlahář či malíř a lakýrník. Eva Jurásková vzpomněla i perličku od nich ze školy.

„Snad poprvé za 20 let v září neotevřeme obor instalatér. Je to pro mě nepochopitelné. Instalatér vždy býval jeden z nejstabilnějších oborů s počtem žáků asi 20 každým rokem,“ kroutila hlavou Eva Jurásková s tím, že lidé zatím ještě pořád nepřišli na to, že řemeslo má opravdu zlaté dno.

„Pořád ještě mezi rodiči převažuje názor, že je lepší si podat přihlášku na obor maturitní, nikoliv na řemeslo,“ dodala.