„Na té stezce jsou všichni ve stejné roli poutníků a je jedno jestli je to hejtman, biskup nebo starosta. Cíl mají všichni společný a náplň také,“ řekl Deníku velehradský starosta Aleš Mergental.
Putování po stopách slovanských věrozvěstů nemá podle hejtmana Radima Holiše jen duchovní rozměr, ale jednotlivé části trasy mohou absolvovat i lidé, kteří si chtějí užít přírody a poznat zajímavá místa našeho kraje.
„Jak arcibiskupství, tak starostové jsou pro nás klíčovými partnery v dalším rozvoji infrastruktury Cyrilometodějské stezky a její propagaci a to jsme si včera znovu potvrdili,“ uvedl hejtman.
Letos v srpnu uplynulo 10 let od založení sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, které se věnuje například značení cyrilometodějských tras v terénu ve spolupráci s Klubem českých turistů.
Všechny cyrilometodějské trasy v Česku, jejichž celková délka je asi 900 km, končí právě na Velehradě. V roce 2021 se sdružení podařilo zapsat Cyrilometodějskou stezku mezi Kulturní stezky Rady Evropy, a to jako první stezce, která má své sídlo v České republice. Tento zápis se svým významem rovná snad jen zápisu do UNESCO.
13 kilometrů chřibskými lesy
„Vyrazili jsme o půl desáté dopoledne a na Velehrad jsme došli poklidným tempem ve tři odpoledne. Vyzkoušeli jsme si, co to znamená jít po Cyrilometodějské stezce. Všichni jsme byli náležitě turisticky vybaveni a stanovenou trasu jsme zvládli, včetně pana biskupa Nuzíka. Nejnáročnějším úsekem byl výšlap lesem z Jankovic nahoru ke Královu stolu,“ poznamenal Aleš Mergental.
Trasa dlouhá zhruba 13 kilometrů vedoucí převážně chřibskými lesy spojuje tyto památky: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jankovicích, prehistorický kámen, tzv. Králův stůl, dřevěnou rozhlednu nad Modrou, národní kulturní památku – archeologickou lokalitu Na Díle v Modré, u níž stojí hypotetická replika kostela sv. Jana Křtitele, Archeoskanzen Modrá prezentující někdejší velkomoravský život a poutní areál Velehrad, kterému vévodí barokně přestavěná bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje s románskými základy.
Všechno tato místa si účastníci putování prohlédli, v každé navštívené obci je přivítali a provedli tamní starostové.
Putování také připomnělo několik letošních výročí.
„Jednak uplynulo 100 let od úmrtí významného olomouckého arcibiskupa pohřbeného na Velehradě – Antonína Cyrila Stojana, a také 1160 let od příchodu Konstantina-Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu,“ řekl biskup Mons. Josef Nuzík, administrátor Olomoucké arcidiecéze.