Přípravu na stěhování letadla a samotný převoz sledujeme od samého začátku ZDE

Z obchvatu obloukem ke křižovatce se už blíží padesát metrů dlouhý návěs tahače, na němž je uložen trup vysloužilého letadla prezidentů, premiérů i ministrů několika našich vlád a v neposlední řadě také zlatých reprezentantů z olympijského hokejového turnaje v Naganu v roce 1998. Kolos se pomalu sune po silnici za pozdravného troubení klaxonu. Vnímám, jak cvaká všechno, co v té chvíli cvakat může – fotoaparáty, kamery, a hlavně spouštěče videosekvencí na stovkách mobilů kolem mne.

Naganský expres projíždí Starým Městem a sjíždí z obchvatu Uh. Hradiště do Kunovic. VIDEO: Michaela Zambalová

Řidič tahače si najíždí hodně doprava, až předním kolem přejíždí pangejt. Aha, dělá si prostor, aby se s tím nekonečně dlouhým trupem letounu vytočil v šedesátistupňovém ohybu. Pádím zpátky k autu v domnění, že už tam fotograf bude stepovat. Chyba lávky, není tam. Zůstávám tedy sedět uvnitř vozu a až s nábožnou úctou k monumentům pozoruji, jak mne pomaloučku míjí onen vzácný náklad. V tu chvíli kolega dobíhá. „Promiň, musel jsem ještě vyfotit jednoho borca v Jágrově dresu," omlouvá své zdržení fotograf.

Naganský expres vítá fanoušek v Jágrově dresu. VIDEO: Deník/Pavel Bohun

To už ale kolem nás začínají lidé zbrkle prchat za transportem. Obklopují mě pěší, cyklisté i auta, jež se snaží dohnat k Panskému dvoru ujíždějící trup Naganského expresu. Startuji vůz, a vzápětí splývám s chaoticky se hrnoucím shlukem. Čím víc se blížíme k poslední překážce transportu, železničnímu přejezdu u tamního sportovního areálu, tím víc dav houstne. Najednou kolona zastavuje a hydraulika tahače začíná zvedat svůj náklad o několik desítek centimetrů výš, aby vyvýšený přejezd překonal. Kromě vrtulníků pozoruji, jak nad našimi hlavami krouží dron. Než se náklad pohne směrem k letišti, kam už ale naše sledovací jízda nepokračuje, musí transport počkat na průjezd vlaku. „Tady je ludí, jak na jízdě králů," konstatuje jedna z žen procházející kolem nás.

Vládní speciál TU 154 uvítá vodní slavobrána

To už s kolegou ujíždíme do Aeroklubu Kunovice. I před jeho branou parkuje plno aut. Několik stovek lidí za páskou nedočkavě vyhlíží příjezd Naganského expresu. Ukazujeme organizátorům novinářské průkazy a míříme k příjezdové silnici k letištní ploše, u které stojí dvě hasičské cisterny. Proudy vody mají za úkol TU-154 M přivítat v jeho novém působišti. O několik desítek minut později se k nám od letištní plochy začíná blížit převozový konvoj. Vlastně už nejde jen o 51metrů dlouhý tahač s trupem letounu, jehož cestu Kunovicemi jsme sledovali, ale také o další tři tahače, převážející odmontovaná křídla a části někdejšího vládního speciálu.

Naganský expres vjíždí na kunovické letiště. VIDEO: Deník/Pavel Bohun

Jakmile se k hasičským cisternám přibližuje Naganský expres, hasiči, stojící na obou vozidlech pouštějí do protisměrů proud vody ze stříkaček, čímž vytvářejí nad projíždějícím kolosem pomyslnou uvítací bránu. V té se dopolední paprsky slunce proměňují v nádhernou duhu, umocňující sílu tohoto okamžiku. Pak už tahače čeká poslední zatáčka a ocitají se v cíli své cesty na rozlehlém prostranství kunovického aeroklubu. Tam je hlasitým potleskem a voláním vítá velký dav přihlížejících. „Tady se to bude skládat do původní podoby. Ve svém volném čase a zadarmo to povětšinou budou dělat ti, kteří letoun jezdili rozebírat na letiště do Kbel. Někdy v roce 2018 pro letadlo přichystáme místo v Leteckém muzeu, pod podvozek se mu vybetonují základové desky a stroj odtáhneme tam," vysvětluje Miroslav Minařík z Aeroklubu Kunovice.

Mezitím velitel Velkého přeletu Martin Hrabec děkuje týmu lidí, kteří se na celé akci podíleli a s dojetím přijímá gratulace za mistrovský kousek, který se úspěšným nedělním zakončením transportu podařilo organizátorům udělat.

„Bez podpory členů Aeroklubu Kunovice by se tato akce nemohla nikdy uskutečnit," přiznává Martin Hrabec poté, co dav přihlížejících skanduje aktérům přesunu sborovým: „Děkujem, děkujem, děkujem…"

V hlavní koloně jel trup letounu (délka 41,80 metru). Celková délka soupravy i s tahačem značky MAN byla 51,5 metru, maximální šířka 4,80 metru, maximální výška 5,30 metru. Celková hmotnost soupravy i s naloženým trupem byla 85 tun. Současně jely s hlavní kolonou také další součásti letadla, například oba díly centroplánu (vnitřního křídla) a vnější křídlo. Tato kolona mířila do Kunovic odlišnou trasou i v jinou dobu – důvodem byla šířka nákladu. Tato souprava měla celkovou délku 19 metrů, šířku 5,10 metru a max. výšku 4,30 metru. Hmotnost 27 tun.