„Osobně jsem zvažoval i díky teplé zimě, jestli nepřezout dříve, ale počasí bylo takové nestabilní, tak jsem nakonec vsadil na jistotu a počkal opravdu až na teplejší období," vyjádřil se jeden z návštěvníků pneuservisu v Uherském Hradišti Michal Knápek.

Všichni v jeden moment

O to větší nápor momentálně zažívají sami provozovatelé pneuservisů. „Přezuto má do této chvíle odhadem tak jen čtvrtina našich klientů. Přijde mi, že vloni byl ten zájem takový průběžnější a nebylo to tak hektické jako letos. Doposud bylo venku nejspíš celkem škaredě, takže lidé moc nepřezouvali. Až teď všichni přijíždějí, a to opravdu v jeden moment. My teď prakticky ani nespravujeme, jen přezouváme," vystihla současnou situaci v provozovně DH Autoservisu Staré Město Hana Grebeníčková.

A podobnou zkušenost mají také v nedalekém Uherském Hradišti. „V březnu jsme měli pouze minimum zájemců o přezutí. Hlavní nápor nám začal až teď, jak se objevilo první pořádné teplo. Přezuto může mít podle mého názoru tak třicet procent našich stálých zákazníků," uvedl pro Slovácký deník Lukáš Ptáček z Autocentra M.L.M.

Zájem se zvedl po Velikonocích

Uherské Hradiště. A doslova žně zažívají také pneuservisy na Uherskobrodsku. „Zájem se začal trochu zvedat po Velikonocích, ale ten hlavní nápor zažíváme až teď. Odbavíme tak tři čtyři auta za hodinu a trávíme tu deset hodin denně. Přezuto může mít podle mého odhadu teprve tak třetina našich klientů," vzkázal z uherskobrodského Pneuservisu Nejedlík Vlastimil Nejedlík.

Zimní pneumatiky musí dle zákona o silničním provozu řidič užít v období od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové podmínky na komunikacích předpokládat.

Dopravní značka Zimní výbava pak znamená nutnost mít na vozidle zimní pneumatiky automaticky bez ohledu na počasí.

Řidič musí užít zimní obutí vždy na všech kolech. U osobních aut se vyžaduje minimální hloubka dezénu čtyři milimetry a u nákladních šest milimetrů.