„Generální jarní úklid v hlavě jednoznačně mám. Jednou v roce chceme město zase celé vyčistit. Po zimě se vždycky odkryje nepořádek, který byl do té doby schovaný pod sněhem,“ poznamenal brodský místostarosta Petr Vrána.

S loňskou akcí je spokojený. Doufal ale ve větší zájem lidí. „Během úklidu jsme navíc svezli zhruba tolik odpadu, kolik svezeme běžně za měsíc. Očekávám, že letos by to mohlo být ještě víc. Budeme na lidi určitě více apelovat,“ dodal radní.

S úklidem by měl Broďané začít v druhé polovině dubna. Princip akce zůstane stejný jako loni. Na několik týdnů bude město rozděleno na několik částí, které budou lidé postupně čistit od venkovních odpadků.

„Pokud budou chtít lidé udělat tak zvanou generálku i doma, mají také možnost cokoli vyhodit. To ale musejí odevzdat ve sběrných dvorech, jejichž vývozy jsme schopni podle potřeby posílit,“ upozornil Vrána.

Přesné náklady na svoz odpadu při loňském generálním úklidu zástupci radnice spočítané nemají. Částka se ale minimálně pohybovala v řádech desetitisíců korun. „Já si myslím, že to určitě těch sto tisíc bylo,“ odhadoval místostarosta.

Další úklid poctiví obyvatelé Brodu vítají. Zhruba osmnáctitisícové město potřebuje podle důchodkyně Marie Paličkové hromadnou péči. „Je dobře, že se o to na úřadě zajímají. Chvilka strávená sbíráním smetí nikoho nezabije a městu to velice pomůže. Kdyby každý zvednul pár odpadků, bylo by město krásně čisté,“ zmínila Broďanka.

S venkovním nepořádkem se potýkají i zástupci Uherského Hradiště. Plošnému úklidu ale moc nevěří. „Jsme k takové věci spíše skeptičtější. Nedovolili bychom si něco takového hromadně organizovat. Lidé, kteří chtějí čistější město, uklízejí dobrovolně sami,“ podotkla hradišťská mluvčí Petra Zemčíková.

Dobrou motivací k úklidu prostranství kolem domů je podle ní tradiční soutěž Okno roku. Do té se v Hradišti rok od roku hlásí více účastníků. . „Z naší zkušenosti vyplývá, že ti kteří se starají o svou předzahrádku, balkon, lodžii či okna mají zpravidla uklizeno i kolem svých domů,“ doplnila mluvčí.

Čtěte také:

Bránili blokovému čištění, dostali pokutu

Čištění ulic komplikují řidiči