VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znáte PIN karty? Můžete platit za kohokoli

Slovácko - Vlastníte platební kartu s PIN kódem? Jste při zadávání čtyřčíslí u bankomatu nebo v obchodě vždy maximálně obezřetní? Dáváte si neustále pozor, aby nikdo z vaší rodiny či okruhu přátel neměl tušení o tajné kombinaci? Nikdy si přístupové heslo nepíšete na kousek papíru či do mobilního telefonu?

7.6.2008
SDÍLEJ:

Placení cizí kartou nemusí být tak obtížné, jak si možná mnozí myslí.Foto: DENÍK/Michal Červinka

Pokud jste na všechny předchozí otázky odpověděli „ano“ nebo „jistě“, můžete být spokojení. Pravděpodobnost, že dojde ke zneužití vaší platební karty, je minimální. Pokud jste však kartu půjčili někomu jinému, nezakrývali si pokaždé při zadávání PINu pečlivě tlačítka nebo dokonce nosíte číselný kód v peněžence, může se vám to lehce vymstít.

V případě krádeže platební karty totiž zloděj mnohdy nemusí ani u pokladny prokazovat, že je jejím oprávněným majitelem. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži ve třech obchodních centrech v Uherském Hradišti, Starém Městě, Kunovicích a v menší drogerii na hradišťském Masarykově náměstí. V různých situacích jsme testovali pozornost pokladních, jejich reakce a případné kontroly. Jak průzkum dopadl?

Karta je přítele? Tu vám nemohu vzít

Jako první zastávku volíme nákupní centrum Hypernova v Kunovicích. Plán je jednoduchý: Kolegyně dostane mou kartu i s kódem a pokusí se jí zaplatit běžný nákup.

Po příchodu k pokladně probíhá zpočátku vše podle scénáře. Na dotaz kolegyně, pokladní odpovídá, že může kartou platit bez problému. Zádrhel však nastává o pár sekund později, když si obsluha všímá mužského jména na přední straně karty. „To je vaše karta?“ ptá se překvapeně pokladní. „Mmm, ne, je mého přítele,“ pohotově reaguje kolegyně. „Tu vám ale bohužel nemůžu vzít,“ zdvořile odmítá prodavačka.

Další smlouvání není možné, a pokladní tedy testem prošla na výbornou. Pozor si dávala hlavně proto, že podobné problémy v Kunovicích dobře znají. „Lidé sem s cizími kartami chodí. Jedna paní dokonce na pokladní křičela a vulgárně nadávala, že si bude stěžovat. Divila se, jak si může dovolit nevzít jí manželovu kartu,“ vzpomíná vedoucí pokladen kunovické Hypernovy Dana Benedíková.

„Nemůžu vědět, jestli se žena s manželem například nerozvádí a kartu mu neukradla,“ vysvětluje vedoucí.

Kunovické pokladní kontrolují kromě jména také podpisy a případně i totožnost zákazníků. „Když se člověk podepíše špatně, musí se podepsat znova. Pokud ani to není přesvědčivé, vyžádáme si občanku,“ dodává Benedíková. Z Hypernovy vyrážíme do hradišťského Tesca.

V Tescu stačí znát PIN kód

Instrukce zní stejně jako při první zkoušce. Samotný průběh placení je ale úplně jiný než v Kunovicích. Přestože pokladní drží kartu chvíli v ruce, nenapadne ji zkontrolovat jméno uvedené na přední straně. Pokud by to udělala, okamžitě by zjistila, že zcela jistě nepatří kolegyni, ale Michalu Červinkovi. Místo toho kartu zasunuje do čtečky a vystačí si pouze se správně zadaným PINem. Nákup na cizí platební kartu tedy v Tescu probíhá bez obtíží za pár sekund.

Ptám se tedy pokladní, proč kartu nezkontrolovala a neověřila si jméno nebo podpis kolegyně. „To tady nekontrolujeme, protože se píše PIN. Když jej zákazník zná, nemám na platbu žádný vliv. Podpisy kontroluji jenom u karet, které PIN nemají,“ říká pokladní.

Tvrzení obsluhy podporuje i vedoucí prodejny, pro kterou je rovněž směrodatné pouze kódové čtyřčíslí. „I když dáte pokladní kartu do ruky, nekontroluje ji, pokud má PIN. Hned vám ji vrátí a jméno ji nezajímá,“ argumentuje vedoucí.

Jediným způsobem, jak mohou pokladní v Tescu odhalit zloděje, je podle vedoucího služeb zákazníkům Radima Škáry uzamčená karta. „Pokud si člověk kartu ihned po krádeži zablokuje a zloděj s ní dojde platit, okamžitě poznáme, že je zablokovaná, a voláme policii,“ popisuje Škára.

To na druhou stranu znamená, že pokud člověk přijde o kartu nevědomky, zloděj či nálezce si na ni může poměrně v klidu nakupovat.

Z Hradiště pokračujeme do staroměstského Intersparu. Postup zůstává stejný, ale placení se tentokrát ujme kolega. Mužské jméno na kartě tak nehraje na první pohled žádnou roli. Důležitý je podpis. Ani ve Starém Městě ale pokladní kartu ani totožnost zákazníka nekontroluje. Na dotaz, proč nic neověřila, odpovídá stejně jako obsluha v Tescu. „Občanku si vyžádám, jedině pokud se jedná o vyšší částku, což je třeba deset tisíc korun. Váš nákup byl ale za devětadevadesát korun,“ obhajuje svůj postup staroměstská pokladní.

Platba cizí kartou není žádný problém

Jako poslední obchod volíme menší hradišťskou drogerii DM na Masarykově náměstí. Placení zůstává opět na kolegovi, plán ale měníme. Při závěrečném testu zkusíme pokladní okatě naznačit, že je karta cizí.

„Vydržte, prosím, já jsem totiž zapomněl PIN. Vteřinku,“ netají se u pokladny kolega. Nato z kapsy vytahuje telefon a přikládá si jej k uchu. „Haló, je tam Michal? Zdar, jaký máš ten PIN?“ ptá se bez rozpaků kolega.

Ani nepřímé doznání ale s pokladní nehnulo a platbu cizí kartou po skončení hovoru bez problému umožnila. Její vysvětlení bylo podobné jako v předchozích případech. „Když je karta pouze na podpis, tak se na to díváme. Je ale fakt, že to jinak nekontrolujeme. Ještě nám nikdo neřekl, že to máme dělat,“ přiznala pokladní.

Ve třech ze čtyř prodejen nám tedy platba cizí kartou prošla. V jednom případě dokonce i když platila kartou na mužské jméno žena. Obhajoba prodavačů, kteří kartu přijali, se ve všech obchodech shodovala: „Stačí pouze PIN“.

Pokud tedy skutečně záleží pouze na znalosti příslušného kódu, nemělo by mít problém zaplatit kartou ani pětileté dítě či cvičená opice?

7.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 14 900 Kč

Obchodní zástupci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: prodej spotřebních baterií Varta, svítilen a souvisejících výrobků, péče o stávající zákazníky a vyhledávání nových, ŘP "B", základní znalost PC, kontakt telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Chvátal-artex, s.r.o. - prac., Nad Kostelem, č.p. 365, 687 62 Dolní Němčí. Informace: Aleš Chvátal, +420 602 793 653.

Obchod - Obchod Obchodní referent 22 000 Kč

Obchodní referenti. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajišťování obch. agendy společnosti, komunikace s obch. partnery spol., přijímáí a vyřizování poptávek, tvorba obch. nabídek, příprava podkladů pro přípravu obch. smluv, navazování a rozvíjení obch. vztahů, příprava podkladů pro obch. jednání, zajišťování realizace zakázek vč. jejich evidence, znalost práce v ERP, schopnost komunikovat v AJ/NJ jak ústně, tak písemně, ŘP "B", prac. poměr na 1/2 roku s možností doby neurčité, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: C.s.o. spol. s r.o., Velehradská, č.p. 1953, 686 02 Staré Město u Uher.Hrad.1. Informace: Pavol Škultéty, +420 608 713 084.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. "B". V případě osobní schůzky telefonická domluva předem NUTNÁ!. Pracoviště: Zemní práce b&b s.r.o., Nábřežní, č.p. 1100, 687 51 Nivnice. Informace: Michal Bajko, +420 737 828 016.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 13 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: . Pracoviště: Niob, spol. s r.o., Družstevní I, č.p. 225, 687 25 Hluk. Informace: V. Michalová, +420 572 520 095.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalové utkání Fortuna ligy mezi celky Bohemians Praha 1905 a 1. FC Slovácko 22. července v Praze. Zklamaný Michal Kordula.
22

První půle? To bylo baroko, hněval se trenér Kordula

Kvůli čelnímu střetu dvou automobilů ve Strání musela být do nemocnice převezena také celá rodina včetně malého dítěte a těhotné ženy.
4

Nehoda u Strání si vyžádala hospitalizaci těhotné ženy

Jak jsme si užívali pohádkovou cestu kudlovickými Paniháji

„Zapomeňme na pár hodin na starosti běžného života dospělých chlapů a pojďme si dnes odpoledne užívat návrat do dětských let v kudlovických Panihájích. Zcela určitě nám ten návrat přinese akce Pojďte s námi do pohádky,“ lákám v sobotu po obědě starostu Kudlovic Josefa Snopka.

Den otevřených dveří skláren v Květné nalákal tisíce lidí

Davy zvědavců, ale taky zájemců o ruční práci straňanských sklářů zavítaly v sobotu 21. července do prostor skláren v Květné, kde se pořádal každoroční den otevřených dveří. Přes čtyři tisíce návštěvníku si tak často odnesli domů sklo ve slevě či unikátní kousky do svých sbírek.

Velký Lopeník opět přivítal setkání Čechů a Slováků

Dopolední mše, speciality slovenské i české kuchyně včetně buřtů a guláše, zapálení vatry přátelství a posezení s folklorními soubory pod rozhlednou. Tak to vypadalo v sobotu 21. července na vrcholu Velkého Lopeníku, kde se uskutečnilo už třinácté přátelské setkání Čechů a Slováků.

Osmdesát tři manželských párů obnovilo na Velehradě vzájemné sliby lásky

Zvláštní, jedinečnou a slavnostní událostí pro 83 manželských párů z různých koutů České republiky, byla při páteční večerní bohoslužbě, kterou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě celebroval novokněz Václav Rylko, obnova vzájemného slibu lásky.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT