Nepovolené plakáty, letáky a informace se ve městě objevovaly v největší míře na zdi bývalého vězení, ale často i na stromech u autobusového nádraží a městských zastávkách. Prakticky vůbec už pořadatelé akcí nepoškozují lepením přibíjením plakátů městskou zeleň. „Tento nešvar prakticky vymizel. Ročně zaznamenám tak jeden až dva podobné případy,“ poznamenal Květoslav Fryšták z městského odboru životního prostředí. Jeho slova potvrdil i zástupce velitele městských strážníků Vlastimil Pauřík. „Počty případů z někdejších desítek klesly na jednotlivé. Nejčastěji se tyto plakáty objevují na autobusovém a vlakovém nádraží, telefonních budkách a podobně. Za takový přestupek můžeme uložit na místě pokutu až do výše jednoho tisíce korun,“ dodal Pauřík. Ochránci zákona tvrdí, že na snížení případů nelegálních výlepů, má lví zásluhu městský kamerový systém. „Tato čidla nám totiž často umožní zastavit konání viníka už ve fázi přípravy. Pochopitelně, že odhalí i provinilce, kteří plakáty bez povolení vylepí,“ vysvětlil Pauřík.
Špatné zkušenosti s nelegálními přelepy ale mají pracovníci regionálních kulturních agentur a organizací. „Nejhorší jsou organizátoři různých house party a jiné elektronické hudby. Ti své plakáty lepí, kam je napadne. Nejčastěji na elektrorozvodné skříně ve městě, sloupy veřejného osvětlení a podobně. Také se mi často stává, že někdo přelepí naše plakáty na oficiálních plochách,“ podotkl Jiří Moravčík, který se stará o propagaci městských kin v Uherském Hradišti.
Místa, „neslušivě vyzdobená“ plakáty letáky vadí i devětapadesátiletému Jiřímu Kratochvílovi z Uherského Hradiště. „Takových míst je ve městě nespočet. Hlavně mi to vadí na autobusových zastávkách a stromech. Jako by těm lidem nestačily oficiální plochy, kterých je ve městě dost a dost,“ kroutí nechápavě hlavou Kratochvíl.
Související články:
Mohou stromy v Hradišti sloužit i k propagaci?