Program před startem byl výrazně bohatší než o předchozích ročnících. Už od ranních hodin vyhrávala před restaurací Orlovna kapela Vencas'group, nechyběla výstava panelů s fotografiemi a výstřižky článků, jako průřez historií Gira od jeho založení až po současnost, ani transparent Zdeňka Kupa.

Na řadu přišlo udělování pamětní padesátkou z řetězu kola vyrobeného ocenění těm, kdo se v minulosti starali o organizaci i propagaci akce.

Třešničkou na jejím narozeninovém dortu byl zhruba hodinový koncert písničkářské ikony Jaroslava Hutky. Zpestřením byla pak scéna, kdy za písničkářem přivezli na vozíčku muže v masce exprezidenta Miloše Zemana, který s Hutkou vedl imitaci rozhovoru. close Pivní peloton Giro de Pivko slavil půl století existence. Popřát přišli písničkář Hutka i exprezident Zeman info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Pivní peloton Giro de Pivko slavil půl století existence. Popřát přišli písničkář Hutka i exprezident Zeman

Více než třicetikilometrovou trasu s pivními zastávkami ve Starém Městě, Zlechově, Buchlovicích, Břestku, Tupesích, Velehradě a závěru v rockovém klubu Mír, recesisté zvládli absolvovat za devět hodin.

„Všechno klaplo na jedničku, včetně pivních občerstvovacích zastávek u Mirečka ve staroměstském bistru Rituál, na hřišti ve Zlechově, v Hotelu Buchlovice, v Břestku Pod Skalú, v Obecní hospodě v Tupesích, dobré bylo i pivo v květinářství na Velehradě i v hospodě Na Rudém ve Starém Městě. V cíli, v klubu Mír, jsme byli kolem osmé večer,“ řekl Deníku organizátor pelotonu Giro de Pivko Lukáš Hofman.

Mezi účastníky byl i zakladatel cyklistického výšlapu Jiří Jakeš, řečený Kokin.

Giro de Pivko byla od samého počátku truc akcí, jakýmsi vzdorem a svéhlavou zábavou mimo struktury organizované například Socialistickým svazem mládeže.
Komunistickému režimu tím tehdejší účastníci cyklo recese v komických kostýmech, na raritních bicyklech a jízdě prošpikované pivními zastávkami, dokazovali, že se po svém bavit rozhodně dokážou.

„První Giro nás jelo sedm. Současná trasa zůstala stejná, tak jak jsem ji tehdy, v tom roce 1974, vytyčil. Padesátý ročník Giro de Pivka podpořil úvodním hodinovým koncertem Jaroslav Hutka, který je pro nás určitý symbol a jsme rádi, že přijel. Srovnám-li první ročník s těmi následujícími, cítím tam kontinuitu především v soudržnosti dobrých lidí v Uherském Hradišti a okolí, obzvlášť dnes, kdy si lidé nejsou už tak blízcí a jsou spíš naštvaní,“ uvedl Kokin.

Poprvé se akce účastnil třiadvacetiletý Maxim Jilík. „Bylo to mé první Giro. Chtěl jsem ho jet už dřív, ale neměl jsem náležité kolo. Půjčili mi ho až teď kamarádi, kteří už jeli svůj třetí ročník. Jsem tak trochu exhibicionista, takže mě to bavilo a vzdor proti bývalému režimu se mi také líbil. Občasná recese je potřeba, obzvlášť v této době. Právě když se všichni zlobí a jsou zamračení, je třeba vyjet v kostýmech na kolech. Celá skupinka počítáme s tím, že pojedeme příští rok znova,“ přiznává Maxim Jilík s tím, že v průběhu devítihodinové vyjížďky vypil po jednom pivu na každé zastávce a dalších šest pak ještě přidal v cíli na Míru.