„Větší než poloviční část rozpočtu místního fotbalového klubu tvoří příjem z pronajatých prostor a pořádaných akcí, které si zde soukromé osoby platí. Pokud vejde v platnost vyhláška tak, jak ji vyžaduje přestupkový zákon, tyto příjmy fotbalovému mužstvu odpadnou, protože se takové akce musejí hlásit na rok dopředu, což u soukromých záležitostí dost dobře nejde. Najednou se tak ocitne fotbalový klub na pokraji své existence," kroutil hlavou Pitíňan Pavel Berčík.

HŘIŠTĚ JE TRADIČNÍM MÍSTEM OSLAV

S formou nové legislativy nesouhlasí ani další obyvatel obce Miroslav Kužela. Udělování výjimek z nočního klidu několik měsíců předtím, než se daná akce bude konat, považuje za nereálné.

„Nevím, proč se všechno musí řešit nařízením seshora a zavedením nějaké vyhlášky. Já sám nemám v Pitíně problém s žádnou akcí, takže nevím, kdo si přesně stěžuje. Areál fotbalového hřiště je přitom tradičním místem oslav. Nová vyhláška určitě mnoho lidí odradí, zvláště potom, co si už na hluk z této oblasti někdo stěžoval," sdělil.

Ne všichni v Pitíně však novou vyhlášku s nechutí odmítají. Ti, které dlouhé noční zábavy a jejich hlasitost trápila, dostanou do rukou páku na neukázněné spoluobčany.

NAHLÁŠENÉ AKCE DOSTANOU VÝJIMKU

„O stížnostech vím a plně s nimi souhlasím. Často se z fotbalového hřiště až do rána ozývají hlasité výkřiky či nahlas puštěná hudba, což i mě několikrát dost rušilo. Sama se starám za Sportklub NIVA o místní areál, kde máme do roka několik veřejných akcí. S těmi ale nikdy nikdo problém neměl. Líbí se mi, že zatímco dodnes byly takové stížnosti bezzubé, s vydanou vyhláškou je snad někdo začne brát vážně," pochvalovala si Marcela Berčíková.

Starosta Pitína Martin Zálešák tak pouze vyzývá všechny složky, aby včas nahlásily akce, o nichž mohou dopředu vědět. „Forma regulace nočního klidu je stanovena přestupkovým zákonem, takže v tomto smyslu jsme měli jako obec ruce svázané. Je třeba, aby zájmová sdružení dostatečně dopředu oznámila konání jakékoliv chystané akce tak, abychom to mohli zapsat do obecní vyhlášky jako výjimku. Všechny ostatní akce mají zákaz po desáté hodině rušit noční klid," vysvětlil starosta.