Darovanou zbraň vyrobila Česká zbrojovka sídlící v Uherském Brodě. Deníku to v tiskové zprávě potvrdili zástupci společnosti Colt CZ Group, které je Česká zbrojovka součástí.

„Nesmírně si vážím toho, že pan prezident Pavel zvolil jako oficiální státní dar ručně rytou pistoli vyrobenou v České zbrojovce. Tento dar reprezentuje nejen průmyslovou tradici České republiky, ale také podporu Ukrajiny v jejím hrdinném boji proti ruské agresi a obraně našich euroatlantických hodnot,“ uvedl Jan Drahota, CEO a předseda představenstva Colt CZ Group.

Edice CZ 75 Řád Bílého lva vznikla při příležitosti stého výročí vzniku Řádu Bílého lva – nejvyššího státního vyznamenání, které se propůjčuje občanům ČR a uděluje cizím státním příslušníkům za mimořádné služby České republice, významné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za šíření dobrého jména země v zahraničí.

Hlucká tvrz vydala další nečekané archeologické nálezy. Archeolog Zdeněk Kuchař při dokumentaci přímo na místě
OBRAZEM: Hlucká tvrz vydala další poklady, výrobky z kovu i středověkou keramiku

Každá pistole CZ 75 Řád Bílého lva je zdobená českými národními symboly v podobě lipových listů a dvouocasého lva. Ovládací prvky, vytahovač, šrouby rukojeti a dno zásobníku jsou pozlacené. Do pravé strany rámu je vsazen štít ze 14karátového zlata s korunovaným dvouocasým lvem z malého státního znaku České republiky.

Pistole darovaná prezidentu Zelenskému je uložena ve speciální zdobené kazetě, která je vyložena modrým mikroplyšem a označena štítkem s věnováním od prezidenta Petra Pavla v ukrajinském jazyce.

V souvislosti s tímto státním darem uskuteční společnost Colt CZ Group charitativní aukci NFT „digitálního dvojčete“ pistole CZ 75 Řád Bílého lva s výrobním číslem RBL-022. Jde o takzvaný virtuální otisk zbraně, kterou prezident Petr Pavel předal Volodymyru Zelenskému.

Výtěžek z aukce bude věnován na sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR na podporu ukrajinské armády.

Skupina Colt CZ Group věnovala již několik svých produktů do dobročinných aukcí, jejichž výtěžky byly poskytnuty na sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR na podporu ukrajinské armády.

Parkování. Ilustrační foto.
Změna parkování v Hradišti: přijde omezení pro náklaďáky, dodávky i obytné vozy

Od počátku války na Ukrajině také podporuje úsilí české, americké a kanadské vlády pomáhat Ukrajině. Podílí se na materiální pomoci, jejíž část tvořily také dary ve formě palných zbraní a dalšího materiálu ukrajinským ozbrojeným silám.

Skupina Colt CZ se řadí k předním světovým výrobcům ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems.

Skupina má sídlo v České republice a výrobní kapacity v tuzemsku, Spojených státech, Kanadě a Švédsku. Skupina zaměstnává více než 2 000 lidí v České republice, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.