Komise se vyjadřuje k otázkám národní úrovně a její vyslanci se zúčastňují také jednání nejvyššího orgánu – generální konference UNESCO. Zástupci tam mohou vznášet požadavky i diskutovat na daná témata.

Podle Pijáčka jej tato funkce o příliš času na starostování nepřipraví. „Časově to příliš náročné nebude. Na začátku roku mě čekají dvě jednání, v lednu v kulturní sekci a v březnu v celé komisi. Budeme se bavit například o záštitách,“ prozradil Pijáček. Záštity UNESCO organizace uděluje mimořádně významným projektům.

První muž Vlčnova zároveň netrpělivě sleduje zasedání generální konference na Bali. Má se tam totiž rozhodnout o tom, zda se slovácká jízda králů zapíše na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. „Diskuze se protahují, takže téma zatím nepřišlo na řadu. Má se ale rozhodnout do konce týdne,“ dodal.

Na konferenci se ale rozhodně nelení. UNESCO na ní v tomto týdnu například schválilo 13. únor jako Světový den rádií. „Pro nás to může být úsměvné, ale lidé ze třetího světa se často k žádnému jinému zdroji informací nedostanou,“ podotkl Pijáček.