Pane starosto, upřímně, do jaké míry jste se zápisem jízdy králů na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO počítal?

Od začátku jsem byl bytostně přesvědčený, že jízda je fenoménem, který si to opravdu zaslouží. A když jsem viděl, kteří lidé připravují nominační dokument, věděl jsem, že to dopadne dobře. Musím se ale přiznat – určité napětí jsem cítil.

Přinese tato událost Vlčnovu více turistů?

Určitě nebudeme za každou cenu usilovat o jejich nějaký obrovský nárůst. Velká návštěvnost by totiž mohla samotný zvyk poškodit, zvláště prožitek jezdců i diváků. Musíme najít přiměřenost.

Kdy jste se radostnou novinu dozvěděl?

V neděli v pět hodin ráno mně přišla SMSka z Bali od zástupkyň České republiky. Bylo to velmi radostné uvolnění napětí posledních dnů. Před očima mi v tom okamžiku proběhl slavný obraz jízdy králů od Joži Uprky. Na něm jsou vyobrazeni lidé, díky kterým, a nejen jim, se tradice dochovala až do dneška.

Jak slavnostní neděli trávíte?

Sešli jsme se na obecním úřadu s kolegy starosty a místostarosty mikroregionu Východní Slovácko. Bylo to moc hezké. Když se na Východním Slovácku něco podaří, jsme u toho všichni. Máme kolektivní radost z úspěchu každé obce.

Znamená zápis jistotu, že tu jízda bude i za sto let? A byla by i bez něj?

Byla by zde i bez zápisu. Ten je jakousi certifikací. Chci věřit, že se i za sto let Vlčnovjané budou moci těšit z toho jedinečného okamžiku. Často vzpomínám na to, když jezdili mí dva synové. Jsou to nezapomenutelné chvíle. Věřím, že i oni dopřejí stejné potěšení také svým dětem.

Související články:

Jízda králů dědictvím UNESCO?

Starosta Vlčnova Jan Pijáček:Zápis do UNESCO? Nic významnějšího už neexistuje

Pijáček zasedne v komisi UNESCO, rozhodovat bude o kultuře

Jízda králů se dostala na seznam UNESCO