„Člověk se s tím nejdřív musí sám naučit nějak žít a pak může pomaličku začít zkoušet. U mě to byly zpočátku nějaké menší výlety po České republice, a poté se mohlo už i do zahraničí. Dnešní medicína to naštěstí umožňuje," popisuje své cestovatelské zkušenosti s handicapem Petr Pavelčík.

Při „běžném" pobytu doma musí docházet v úterky, čtvrtky a neděle do Uherskohradišťské nemocnice na čtyřhodinový lékařský zákrok, nicméně ani to již dnes není podle jeho slov překážkou, aby se podobně handicapovaní lidé nemohli vydat do světa. A jeho slova potvrzují i sami lékaři.

Také pacienti s nutností dialýzy mohou podle jejich slov v dnešní době cestovat kdykoliv, kamkoliv a na jak dlouho chtějí, jen se na to musí předem informovat a připravit. Provedení dialýzy lze totiž předem domluvit v mnoha částech světa.

„Pacienti se obracejí přímo na nás, řeknou plánované místo jejich dovolené a my jim dialýzu v daném místě domluvíme nebo jim doporučíme, kde by to bylo nejlepší. Abychom počet dialýz na dovolené co nejvíce snížili, jde ještě pacient k nám na dialýzu těsně před dovolenou a pak ihned po návratu z ní.

Takže při týdenním pobytu stačí jedna, maximálně dvě rekreační dialýzy," vysvětlil primář oddělení nefrologie Uherskohradišťské nemocnice Lubomír Strnadel.

Samozřejmostí pak musí být pro dialýzované pacienty také dodržování předepsané životosprávy v podobě dietního a pitného režimu, či omezení ve sportovních a jiných volnočasových aktivitách.