ODS získala o pouhé dvě procenta hlasů méně než ČSSD. Hodnotí lídr ODS Petr Nečas tento výsledek jako pozitivní?
Na tiskové konferenci sdělil, že výsledky letošních voleb jsou vynikající zprávou pro Českou republiku. Zvítězila totiž podle něj odpovědnost nad sociálním populismem. „Vím, že v těchto volbách nebylo jednoduché volit ODS. Proto si hlasů voličů ceníme a přijímáme je s velkou pokorou. Dostali jsme od nich varování, a změny v ODS proto musí pokračovat. Chceme znovu získat důvěru voličů,“ sdělil Petr Nečas.

Jak moc je reálné, že se stane Petr Nečas premiérem?
„Mělo by platit právo, že šéf nejsilnější strany v rámci koalice by měl převzít tuto odpovědnost. Nyní si nerozdělujeme funkce, ale snažíme se najít programový průnik. Premiérskou ambici ale mám,“ netajil se pro ČT.

S kým by si Petr Nečas dokázal představit koalici?
Přestože místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka říká, že sociální demokraté jsou připraveni jednat se všemi, Petr Nečas reaguje, že velká koalice je vyloučená. Rýsuje se středopravicová, kde by v případě dohody mohly získat ODS, TOP 09 a Věci veřejné 118 křesel ve sněmovně. „Nyní po volbách máme unikátní šanci ukázat, že nám jde o program, ne veřejné zakázky,“ sdělil veřejně. Nečas už se sešel s lídrem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem i Věcí veřejných Radkem Johnem. Konkrétní výstupy ale zatím nepadly a jednání mají pokračovat v tomto týdnu.

Co říká Petr Nečas na odstup hlavního soka Jiřího Paroubka?
Nečas ocenil všechny pozitivní kroky, které Jiří Paroubek coby ministr, předseda vlády či poslanec směrem k českému národu učinil. Současně konstatuje, že personální změna v ČSSD může přispět ke změně konfrontací na politickém poli. „Ze strany ODS se však k sociální demokracii nic nemění. Nesouhlasíme s jejím programem, ne Jiřím Paroubkem. Proto neuvažujeme o spolupráci s ČSSD a doufáme, že stejně uvažují i ostatní pravicové strany, které se dostaly do parlamentu,“ prohlásil Nečas.