Co o tom soudí jejich předseda a zároveň starosta Suché Lozi Petr Gazdík, a jak se on sám, coby praktikující katolík vymezuje v politice, to prozradil Slováckému deníku.
V souvislosti s odklonem Miroslava Kalouska od KDU-ČSL se neustále spekuluje, koho je tento bývalý ministr financí schopen lákat ke spolupráci s potencionálně nově vzniklým politickým subjektem. Proč si myslíte, že oslovil právě hnutí Starostové a nezávislí?
Starostové jsou Ti, kteří denně pracují s lidmi a pro lidi. Dělají skutečnou místní politiku neodtrženou od běžného života lidí. V době, kdy za vrcholné politiky pro jejich neschopnost se domluvit musí vládnout úřednická vláda, jsou starostové ti, kterým ještě občané mají důvod věřit. My jsme neshodili vládu uprostřed evropského předsednictví, i s malými rozpočty se snažíme nakládat hospodárně šetřit.
Před několika dny jste přiznal, že na počátky vaše názorového souznění měla vliv jednání o rozpočtovém určení daní. Vzpomenete si na nějakou situaci z těch jednání, která byla prvotním impulzem vámi zmiňovaného sympatizování?
Bylo to při jednání o rozpočtovém určení daní, kdy pan ministr Kalousek deklaroval, že chápe naše požadavky, ale nechápe, proč většině občanů nevadí že jsou 5 krát horšími občany než Pražané.
Kalousek v rozhovoru pro MF Dnes minulý týden prozradil, že má zájem o případnou spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí na úrovni stran. Co si vy představujete pod pojmem spolupráce na úrovni stran?
Ta jednání jsou teprve na začátku a nechci ještě předjímat. Všichni jsme si vědomi, že je třeba představit politickou alternativu, která však nebude založena na jednom jménu, ale naopak spojí osobnosti v regionech. Naše politická scéna potřebuje změnu a nový proud, který ukáže, že svět není pouze modro oranžový a volič si bude mít z koho vybrat. Jedině skutečná konkurence dvěma velkým stranám může změnit obraz politiky.
Kdy o této případné spolupráci bude rozhodovat vedení vašeho hnutí a na jaké to bude úrovni?
Naše hnutí je postaveno na demokratickém principu a o vyjednaném se budeme bavit se všemi zhruba 1300 příznivci. Věřím, že do měsíce bude jasno.
Jste věřící člověk, přesto jste vstoupil do politiky pod jinou korouhvičkou, než jako člen KDU-ČSL, lákal vás někdy někdo z lidovců do jejich strany?
Nemyslím si, že i když jsem praktikujícím katolíkem, musím být ve straně, která má v názvu slovo křesťanská. Hlavní je, jestli křesťanské ideje přenáší do své politiky, jestli tyto zásady její členové žijí a prosazují. Ctím biblické „Vaše řeč budiž ano, ano – ne, ne“ a KDU-ČSL většinou říká ano i ne. Do KDU-ČSL mě mockrát lákali, stejně tak jako do jiných stran.
Kdy to bylo?
Mockrát a někdy jsem skutečně u různých nabídek zvažoval. Moje případné politické působení by mé obci mohlo v některých případech velmi napomoct. Není úplně jednoduché být starostou bez zázemí větší strany.
Jak jste na tuto nabídku reagoval?
Jak vidno, vždy jsem odmítl.
Fandíte více Kalouskovi, jako členu KDU-ČSL, nebo vám bude bližší jeho odchod z ní a působení v novém politickém subjektu?
Člověk se přece nezmění, jestli je v té nebo v jiné straně. Důležité je, jaká za ním zůstává práce. Že byl pan Kalousek skvělým ministrem financí, na tom se shoduje většina odborníků nejen u nás, ale i ve světě. Titul nejlepší ministr financí rozvíjející se Evropy myslím nebyl udělen nikomu jinému z českých ministrů.