Zástupci Starostů a nezávislých měli obcházet domácnosti ve svých obcích a přesvědčovat obyvatele, aby volili Karla Schwarzenberga. Na kolik zvonků jste v Suché Lozi zazvonil vy?

Já osobně nikomu do soukromí nelezu, jen občas zajdu diskutovat do hospody. Nicméně nikomu jeho přesvědčení neberu, Suchá Loz je tradičně levicová obec. Osobně si myslím, že oba dva kandidáti jsou pro výkon prezidentského úřadu vhodní, avšak Karel Schwarzenberg je vhodnější. Každopádně Miloše Zemana považuji za kamaráda, tykáme si. Asi před třemi lety jsme u nás v Lozi dokonce pořádali zabijačku a byla to, řekl bych, hromadná občanská veselice.

Jak jste v hospodě vysvětloval první dámu mluvící německy a další národovecké aspekty?

Pozor, první dáma není součástí našeho ústavního systému. Soustředit bychom se měli na něco úplně jiného. Na prezidentské cíle. Prezident by měl stmelovat národ, ukazovat svým počínáním morální aspekty života, zasahovat a vyjádřit se tehdy, když ve společnosti dochází ke kolizi. Rozhodně by neměl zneužívat ústavy k propagaci svých zájmů, jak to činí současný prezident.

Tím myslíte amnestii?

Třeba. Velmi se mi líbí jeden současný lidový vtip: Když Václav Havel končil svůj prezidentský mandát, tak některé své přátele vyznamenal. Končící Václav Klaus je musí pustit z vězení.

Lidé si poprvé volí prezidenta přímo. Jak se podle vás voliči vyznamenali?

Možnost přímé volby vyvolala obrovské vzedmutí občanské společnosti. Lidé debatují, začínají si uvědomovat souvislosti, co prezident může a nemůže. Už teď si myslím, že přímá volba je pozitivem. Ukazuje se, že český volič je zodpovědný a neodevzdává hlasy panence Barbie ani včelce Máje.

Co podle vás přimělo českého voliče, aby zapomněl na rekordně nízké procento důvěry obyvatelstva ve vládu a poslal do druhého kola jejího místopředsedu?

Nevidím v tom rozpor. Základem prezidentské volby jsou osobnosti, ne politické strany nebo vláda. A osobnosti se už teď vybarvují. Miloš Zeman jde ve druhém kole cestou špíny, a to mnohdy za hranou, což mě u něj neskutečně zklamalo. Dostal se ke mně například e-mail, který rozesílal kandidát Strany práv občanů-Zemanovců pro krajské volby z úřední adresy jedné významné kulturní instituce ve své pracovní době. Jsou to lživé hoaxy a lživé hanopisy na Karla Schwarzenberga. K takovým podpásovým akcím by se budoucí prezident uchylovat neměl.

Když Karel Schwarzenberg odešel při hlasování o nedůvěře vládě ze sněmovny, to nebyl předvolební tah a distanc od kabinetu?

Nevidím to jako problém, protože Karel Schwarzenberg byl podveden. Pan premiér kontrasignoval prezidentskou amnestii a kromě ministra spravedlnosti o tom nikomu neřekl, dokonce ani předsedům koaličních stran. A ti pak za to mají nést zodpovědnost? Navíc Petr Nečas svou mlčenlivost omlouvá tím, že se v Česku všechno vykecá. To je podle mě velká urážka a Karel Schwarzenberg na ni zareagoval správným způsobem.

„Kníže" dokázal pobláznit spoustu mladých lidí žlutými plackami, na kterých má na hlavě fialové číro, i mohutnou kampaní v nových médiích. Není to od vysoce konzervativního šlechtice punková přetvářka? Připomíná mi to někdejší kampaň Unie svobody, která se obarvila do purpurova a měla v programu legalizaci marihuany.

Média tady vytvořila významné klišé. Karel Schwarzenberg usíná, je starý a nemocný, není mu nic rozumět. Ano, jeho charakteristický rys, klopení očí, je vděčným tématem kamer, jež kohokoliv v této situaci rády zaberou. Pokud člověk mluví pomaleji, má problém se v desetisekundových zpravodajských sestřizích vyjádřit. Jiný pohled se vám naskytne, pokud Karla Schwarzenberga znáte osobně. Já mám tu čest mu předsedat v poslaneckém klubu a můžu o něm říct, že je to jeden z mých nejpoctivějších poslanců.

Nejpoctivější v jaké slova smyslu?

Sněmovní počty vláda versus opozice jsou na hraně a mým úkolem je hlídat poslance, aby disciplinovaně hlasovali. Nedávno jsem je třeba důrazně upozorňoval, že nikdo nebude ze sálu odcházet bez mého vědomí. Když se totiž připravuje tři roky nějaký zákon, pak si někdo odskočí na záchod a norma se kvůli tomu nepřijme, je to neúcta k vynaložené práci. Karel Schwarzenberg na své židli jako jeden z nejpoctivějších seděl celé tři hodiny a trpělivě poslouchal výplody některých poslanců. Pak přišel k mému stolku a zeptal se: „Pane předsedo, prosím, můžu se na deset minut vzdálit?" Po mém souhlasu skutečně přesně za deset minut přišel.

A co ten punk?

Z hlediska ideologie jsou některé jeho názory konzervativní. Životním stylem ale konzervativní rozhodně není, ten obrázek na žlutých plackách mně k němu naopak velmi sedí. Zažil jsem třeba situaci, kdy jsem někdy o půl jedenácté večer po náročných jednáních v parlamentu únavou dodělával a z něho vypadlo: „Prosím, půjde se mnou někdo do Blue Light baru?" V podniku pak dokázal strávit velmi aktivní večer. Karel Schwarzenberg také používá moderní techniku a baví výbornými hláškami. Chápu ale, že takto osobně ho většina národa poznat nemůže. Je to přece jen předseda politické strany, ministr zahraničí a šlechtic.

The Economist napsal, že o Hrad bojuje Karel Havel a Miloš Klaus. Sedí to?

Ano. Byť si myslím, že Miloš Zeman je lepším kandidátem, než by dnes byl Václav Klaus. Rozhodně ale oba kandidáti dokáží změnit styl, jenž vládne dnešnímu Hradu.

Není škodou, že si volič v druhém kole nemůže vybrat někoho energičtějšího a mladšího, než dva kandidáty v seniorském věku?

Popisujete schizofrenii českého národa. Znám to z vlastní zkušenosti. Každý volá potom, aby v parlamentu seděli zkušení komunální politici. Když jsem jako člověk, který osm let řídil obec a přivedl ji k titulu Vesnice roku, zasedl do parlamentních lavic, dávali mi někteří hulvátsky najevo, že jsem vlastně jen někdo z Horní Dolní, pomalu smrdím hnojem a nemám v parlamentu co dělat. Podobné je to s prezidentskými kandidáty. Na jednu stranu chceme, aby to byl člověk moudrý, zkušený, noblesní, s mezinárodním renomé i nadhledem, schopný stmelovat lidi a přicházet s řešeními. Vzápětí říkáme, že kandidát kolem sedmdesátky je už příliš starý. Já to považuji za zástupný argument. Úcta ke stáří a jeho moudrosti je jednou z věcí, kterou komunisté v této zemi zdevalvovali a české společnosti nyní tato hodnota velice chybí.

Petr Gazdík

Narodil se 26. 6. 1974 v Uherském Hradišti. Absolvoval uherskobrodské gymnázium a učitelství matematiky a zeměpisu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V roce 2002 byl zvolen starostou Suché Loze, v roce 2008 se dostal do krajského zastupitelstva a o dva roky později do poslanecké sněmovny. Je předsedou hnutí Starostové a nezávislí a předsedou poslaneckého klubu TOP 09. Je ženatý, má tři dcery.