„Stojím v čele hnutí od jeho počátku a nemyslím si, že bychom měli být strana, která pěstuje kult jedné osobnosti a proto rád dopřeji nový vítr do našich plachet," zmínil jeden z vícero důvodů pro své rozhodnutí dosavadní předseda hnutí Petr Gazdík.

Rovněž tak by podle jeho názoru STAN do krajských a komunálních voleb neměl vést místopředseda sněmovny, ale spíše hejtman. To se vyplnilo po zvolení libereckého hejtmana Martina Půty do pozice předsedy strany na jejím včerejším sjezdu v Průhonicích u Prahy. Do této pozice ho navrhl sám Petr Gazdík, kterého následně zvolili jako prvního místopředsedu hnutí STAN.

Jeho současné kroky nejsou prý žádné ukvapené rozhodnutí, ale záležitost, kterou se svým nástupcem Martinem Půtou řešil již od listopadu loňského roku. Jsou tady navíc i další důvody, jež teď už bývalého předsedu STAN k rozhodnutí vedly.

„Funkce místopředsedy sněmovny je hodně náročná a ačkoliv budu velmi rád i nadále pracovat pro naše hnutí, uleví se mi, pokud ta hlavní odpovědnost již nebude na mé osobě," zdůvodnil.

Do budoucna se Petr Gazdík míní věnovat především svým dalším povinnostem, které má z pozice místopředsedy sněmovny i poslance parlamentu.

„Podával jsem zrovna tento týden návrh na úplné zrušení poslanecké imunity, před tím několik dalších zákonů o odpovědnosti úředníků za způsobenou škodu či zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu, takže mám před sebou stále hodně práce, které se chci plně věnovat," sdělil ke svému dalšímu profesnímu směřování Petr Gazdík.

K tomu je údajně také nutno připočítat reprezentační povinnosti sněmovny u nás i v zahraničí, setkávání s občany v regionální kanceláři či vykonávání funkce neuvolněného a neplaceného místostarosty obce Suchá Loz.

V této souvislosti Petr Gazdík zcela nevylučuje ani osobní zapojení do říjnových komunálních voleb. „Byl jsem již v této věci osloven, ale zatím jsem se nerozhodl, je to na delší zvažování," sdělil Petr Gazdík.

Svůj vliv měly také osobní důvody.

„Jsme s manželkou v současné době v očekávání našeho čtvrtého potomka, a protože jedním z principů našeho hnutí je také konzervativní princip spokojené rodiny jako základu společnosti, šel bych rád v tomto směru příkladem a více se také věnoval své rodině," objasnil jednu z osobních pohnutek pro své kroky Petr Gazdík, pro nějž podle jeho slov přece jen nová situace bude znamenat také o něco méně cestování za starosty v jednotlivých krajích.