Ke slavnostnímu odhalení a požehnání památníku ze žuly a bronzu s poniklovanou hliníkovou špicí pak došlo o den později, v neděli 30. května krátce před 17. hodinou. Kromě zhruba dvou stovek lidí, z nichž část na místo dorazila z Tupes po cyklostezce v procesí, nechyběli senátoři, poslanci Poslanecké sněmovny, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš s manželkou, generální konzulka Polské republiky Izabelli Wołłejko-Chwastowicz ani biskup Josef Hrdlička. Ten požehnal obelisk doplněný bronzovými prvky i nápisy připomínajícími událost papežské návštěvy a symbolizujícími její hodnotový a myšlenkový odkaz.

„Památník je symbolicky umístěn poblíž trasy poutníků směřujících na Velehrad právě jako symbol nekončící cesty za svobodou a pravdou,“ řekl starosta Tupes Oldřich Vávra s odkazem na slova autora památníku Otmara Olivy, vtisknutá do jeho bronzových prvků.

Jízda králů ve Vlčnově, 30. května 2021.
VIDEO: Letošní vlčnovská jízda nabídla návrat ke kořenům. A co jí říkal král?

Myšlenky na vybudování důstojné připomínky návštěvy Jana Pavla II. v našem kraji klíčily podle Oldřicha Vávry postupně a sílily s tím, jak odcházely generace pamětníků. Studie památníku byla hotova v prosinci 2018. Základní kámen byl položen 18. května 2020, v den výročí 100 let od narození Karola Wojtyły (Jana Pavla II.).

Do betonové patky pod dlaždicí tehdy uložili schránku s plechovým archem a zmínkou o vzniku památníku, textem vypáleným laserem a archy s podpisy lidí, kteří byli aktu přítomni. Její uzávěr zdobí papežský znak Jana Pavla II., dno pak otisk pamětní medaile vydané ke 20. výročí papežova pontifikátu v roce 1998.

Cena díla činí 1 193 000 korun. Na jeho úhradu obec Tupesy vyhlásila veřejnou sbírku. „Návštěva papeže byla obrovským symbolem a měla mimořádný význam nejenom pro Velehrad a okolí, ale pro celou Českou republiku, proto darem 200 000 korun na jeho vybudování přispěl i Mikroregion Buchlov,“ řekl starosta Velehradu Aleš Mergental.

5. ročník Derflanských otevřených sklepů
Derflanští vinaři otevřeli svoje sklepy, ale i svá vinařská srdce

Půl milionu dodal Zlínský kraj, a to díky tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Čunkovi. „Momentálně chybí ještě 190 tisíc korun a sbírka bude pokračovat do konce letošního roku,“ řekl tupeský starosta. Velkou pomocí s podporou celého díla byla podle něj angažovanost Jaroslava Zapletala a společnosti Alucast z Tupes a jejího zakladatele Jarmila Cilečka. Ten na slavnostním odhalení památníku nechyběl, bohužel na rozdíl od Jaroslava Zapletala, který letos 18. února zemřel.

Obec Tupesy u příležitosti odhalení vydala také pamětní tisk, kde kromě fotografické dokumentace přípravy vlastního památníku a poselství autora díla Otmara Olivy na dobu návštěvy a její odkaz vzpomínají tehdejší premiér České vlády pan Petr Pithart, historik Jaroslav Šebek či teolog Michal Altrichter.