Reagovat na dokument, který podepsalo téměř třináct tisíc lidí na Uherskohradišťsku i Hodonínsku, má rovněž ministerstvo životního prostředí. A právě ono má doporučit, nebo naopak nedoporučit, zda je vhodné na Slovácku těžit. Surovinu chce nedaleko Uherského Ostrohu dobývat společnost Jampílek ze středočeských Lázní Toušeň. „Zpracovatel posudku aktuálně vypořádává připomínky a zpracovává získané informace. Přesný termín vydání stanoviska zatím není stanovený. Petice, kterou obdrželo ministerstvo ve středu e-mailem, bude při přípravě stanoviska zohledněná," sdělila mluvčí resortu životního prostředí Petra Roubíčková.

V úterý se dokumentem zabýval také parlamentní petiční výbor. Petici převzal, zaevidoval, seznámil s ní členy výboru a pověřil poslankyni Margitu Balaštíkovou, aby věc vyřídila. „Pane ministře, věřím, že ministerstvo věnuje této záležitosti velkou pozornost a posoudí na základě všech dostupných informací, zda těžba štěrkopísku skutečně nebude mít žádný negativní vliv na životní prostředí v této oblasti. Protože k této petici by petiční výbor měl uspořádat veřejné slyšení, dovoluji si požádat o vaše stanovisko a informaci k této věci, aby se poslanci mohli co nejdříve rozhodnout, kdy veřejné projednávání uskuteční," píše se v dokumentu adresovaném ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Podle tajemnice petičního výboru Věry Bížové je obvyklý postup takový, že pokud má petice více než deset tisíc podpisů, uspořádá se veřejné slyšení. „Jako regionální poslanec jsem rád, že se tato záležitost dostala až do Poslanecké sněmovny, protože to upoutá pozornost kolegů také z jiných částí naší země a může to napomoct k rychlejšímu vyřešení celé kauzy," uvedl poslanec PS a starosta Strání Ondřej Benešík.

Hodonínští vodaři se do petiční akce pustili sedmého dubna. VaK ale proti vzniku třicetihektarového jezera pro těžbu štěrkopísku bojuje již několik let. „Naše firma totiž asi půl kilometru od zamýšleného jezera, které by vzniklo následkem těžby, provozuje prameniště podpovrchové pitné vody Bzenec-komplex. To zásobuje vodovodní kohoutky sto třiceti tisíců lidí z Hodonínska a je jedním z nejvýznamnějších vodních zdrojů na jižní Moravě. Vznikem otevřené hladiny by zásadním způsobem vzrostlo riziko znečištění tohoto zdroje," upozornila vodohospodářka VaKu Martina Škodáková.

S tím však nesouhlasí zástupce těžební společnosti Pavel Josefus.

S ohledem na všechny posudky a studie víme, že těžba štěrkopísku a s tím spojená doprava budou mít na životní prostředí, kvalitu pitné vody či zdraví obyvatel nulový či jen minimální dopad," sdělil na květnovém veřejném projednávání Josefus.

Podle ředitele VaKu Pavla Koubka zváží firma další případný postup společně s vedením Uherského Ostrohu, Moravského Písku a občanským sdružením Zelená hráz, které se proti těžbě také staví. „A to po zveřejnění rozhodnutí ministerstva životního prostředí," uvedl Koubek.

Petice přitom není první, která se v souvislosti s těžbou štěrkopísku objevila. Proti vzniku jezera, které může ohrozit pitnou vodu až pro sto třicet tisíc lidí na Slovácku, se už v minulosti postavili obyvatelé Uherského Ostrohu.