Radek Hegmon s Davidem Karáskem se od počátku devadesátých let zabývají navrhováním a výrobou laviček, odpadkových košů či zastávkových přístřešků. „Ještě předtím jsem se jako student osobně podílel na akcích, které vyústily v sametovou revoluci. Návrat komunistů do čela kraje proto vnímám jako plivnutí do tváří všech, jež se na konci socialistického režimu u nás podíleli. Zvláště, když bylo možné ustanovit koalici bez KSČM," prohlásil David Karásek.

Ve spolupráci s kolegou vytvořil protestní internetové stránky www.kr-gottwaldovsky.cz, jejichž název parafrázuje oficiální krajský web www.kr-zlinsky.cz. „Opravdu si myslíme, že je nemorální, aby z Baťova mrakodrapu vládli Zlínskému kraji komunisté. Jestliže poctivě pracujeme a platíme daně, nechceme, aby je za nás přerozdělovali lidé budující socialismus," vyjadřují na webu své postoje, pod něž se v elektronické petici od pátku podepsaly stovky lidí. Mezi signatáře se zařadila například i vedoucí uherskobrodského kina Máj Lenka Slívová. „Historická zkušenost naší země velí mít se na pozoru. Moje mnohaleté osobní zkušenosti také. Film Ve stínu, který jsme v pondělí v kině uvedli, o minulosti komunistické strany hovoří přesně. Tato strana jasně ukázala, z čeho vzešla, a o jejím směřování si nedělám iluze," vysvětlila Lenka Slívová důvody, kvůli nimž přidala pod petici svůj podpis. Krajští zastupitelé by měli nesouhlas s podobou dohodnuté koalice pocítit i osobně. Odpůrci komunismu totiž svolali na čtvrteční půl desátou ranní demonstraci před zlínskou jedenadvacítku, sídlo kraje.

„Akce je nahlášená. Vyčleníme hlídky k zajištění veřejného pořádku a plynulosti silničního provozu," potvrdila zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Organizátoři výzvy ale nehodlají zůstat pouze u symbolického protestu na papíře. Pokud ze čtvrtečního zastupitelstva vzejde nová krajská vláda ve složení ČSSD-KSČM-zemanovci, je dvojice podnikatelů připravena přeregistrovat sídlo své firmy do jiného kraje, v němž komunisté podíl na vládě nemají. V případě mmcité by tak výroba zůstala v Bílovicích, daňové výnosy by už ale putovaly jinam. „Podle mých informací takový krok zvažují i jiní podnikatelé. Pokud jich bude hodně, kraj to pocítí," upozornil David Karásek.

Prozatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by protest měl uzavření koalice ČSSD-KSČM-Zemanovci zabránit. „Koaliční smlouva je podepsána a je výsledkem dosažení možného. My jsme byli otevření ke všem. Nemůžeme za to, že si někteří nastavěli překážky, jež znemožnily určité podoby koalice včetně té stávající. Platilo a platí, že uzavíráme koalici s těmi, kdo nám nejlépe pomohou plnit náš volební program," sdělil Slováckému deníku hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Podle krajského lídra komunistů Ivana Mařáka je petice samozřejmě zcela legálním počinem. „Určitě by ale bylo smysluplnější takto aktivizovat pravicové voliče před krajskými volbami. Osobně by mě zajímalo, kteří podepsaní lidé z petičních archů byli volit a tímto způsobem podpořili možný vznik jiné koalice. Víc k tomu nemám co říct," vyjádřil se Slováckému deníku Ivan Mařák.

Do krajské vlády se KSČM letos dostala úplně poprvé. Kromě petentů to nepotěšilo například ani krajskou jedničku STAN a TOP09 Petra Gazdíka. „Pro nás je to nemilá zpráva. Budeme na stráži demokracie, velmi tvrdou opozicí. Zastupitelstva rozhodně nebudou žádná selanka," slíbil již před časem nové koalici Gazdík.

Proč nechtějí komunisty?

Důvod, proč nesouhlasí s účastí komunistů v krajské vládě, je pro Davida Karáska principiální. „Ono je to s nimi tak, že v nějakém krátkém období z jejich strany skutečně nic nehrozí. To ale říkali vždycky a pak se všichni divili, až už bylo pozdě," tvrdí. Podle něj mohou komunisté i v současných společensko-politických poměrech postupně omezovat svobodu. „Samozřejmě to provedou tak, aby tento postup lidem v danou chvíli co nejméně vadil, zahalí jej do populistických frází a argumentací o obecném dobru," myslí si podnikatel, který vyzývá všechny podobně smýšlející lidi k podpisu petice. V Uherském Hradišti je její papírová podoba k dispozici v knihkupectví Portál a v kině Hvězda.