Řeč je o pěti stavbách, které jsou na začátku, uprostřed anebo na konci svého vzniku, jež ve finále zásadním způsobem promění podobu svého okolí. V přehledu se dočtete, kde objekty budou stát, kdo do nich investoval nebo co bude součástí jejich interiéru.

Sluneční terasy Uherské Hradiště

Obytné domy Sluneční terasy v Uherském Hradišti v Mařaticích na VýchoděObytné domy Sluneční terasy v Uherském Hradišti v Mařaticích na VýchoděZdroj: Vizualizace ST development

Vše odstartovalo v roce 2010 výstavbou bytového domu Sluneční terasy I, která měla celkem 24 bytových jednotek. Výstavba se dokončila v roce 2012 a o dva roky později se dokončil prodej všech bytů.

„Začínali jsme doslova na zelené louce. Našemu záměru nenahrála ani vhodná doba, protože s ekonomickou krizí z roku 2008 se taktéž postupně připojila realitní krize. Nestavělo se, ani se neprodávalo, lidé zkrátka nekupovali byty. V roce 2010 jsme prodali pouhopouhé tři byty. Přesto jsme v rámci této výstavby investovali do rozsáhlé parkové úpravy a veřejných stání,” popisuje počátky jednatel společnosti ST development Petr Kvapil.

Početná hodová chasa roztančila ulice v Jalubí; září 2023
Početná hodová chasa roztančila ulice v Jalubí

Sluneční terasy II a Sluneční terasy III se realizovaly v letech 2015 - 2017 s tím, že již koncem roku 2016 byly byty prodány. Doba i trh se diametrálně změnily.

„V roce 2023 naše společnost dokončila a předala klientům čtvrtý, poslední, dům projektu Sluneční terasy Uherské Hradiště,“ dodává Petr Kvapil.

Zdroj: Pavel Bohun

Sluneční terasy I - IIII

Kde se domy nachází:
Mařatice - Východ
Kdy se projekt dokončil: 2023
Kdo za stavbou stojí: Společnost ST development
Na kolik přišla stavba peněz: téměř 250 milionů korun

Co projekt Sluneční terasy prezentoval: Výstavbu 107 bytových jednotek, 120 parkovacích stání, 8 garážových stání. V rámci projektu Sluneční terasy byly také vybudovány sadové úpravy o rozloze přes 4000 m2, veřejná stání a komunikace v hodnotě téměř 15 milionů korun a vše bylo darováno městu Uherské Hradiště včetně příspěvku na dětské hřiště.

Proměna bývalé věznice v Uherském Hradišti

Vizualizace budoucí podoby rekonstruované věznice v Uherském Hradišti.Vizualizace budoucí podoby rekonstruované věznice v Uherském Hradišti.Zdroj: Vizualizace ÚZSVM

Přípravy na proměnu někdejší věznice v Uherském Hradišti jdou podle naplánovaného harmonogramu. Letos se o tom přímo do vězeňského areálu přijel osobně přesvědčit ministr financí Zbyněk Stanjura.

„To místo tady je natolik mrazivé, že ho musíme zachovat pro připomenutí všeho, co se tady dělo,“ poznamenal tehdy Zbyněk Stanjura v Uherském Hradišti.

Chystá se zpracovávání jednotlivých částí projektové dokumentace - územní rozhodnutí a stavební povolení. Když půjde všechno dobře, mohlo by být podle ministra financí hotovo v roce 2025.

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na Uherskohradišťsku dva psy ze zcela nevhodných podmínek.
Psi žijí mezi tunami odpadů. Majitelka o ně nejspíš přijde

„Finance na tyto kroky jsou zajištěny. Pak by se, někdy z kraje roku 2026, mohla spustit soutěž na dodavatele,“ uvedl ministr financí.

Následná stavba je odhadována na 30 měsíců a přijít má v dnešních cenách na 520 milionů korun včetně daně. Peníze do projektu věznice mají jít kompletně ze státního rozpočtu.

„Je to státní majetek a je správné si připomínat i temné stránky naší minulosti, proto kdo jiný než státní rozpočet by to měl financovat,“ prohlásil Zbyněk Stanjura. O využití veřejných prostor ještě povede stát s městem debatu.

Zdroj: Pavel Bohun

Areál bývalé věznice v Uherském Hradišti

Kde bude stát:
V centru Uherského Hradiště
Kdy bude hotová: Někdy v letech 2028-2029
Kdo za stavbou stojí: UZSVM
Na kolik peněz stavba přijde: 520 milionů korun

Co najdete uvnitř? Muzeum totality připomínající nechvalně proslulou minulost věznice, současně část areálu bude sloužit okresnímu soudu, okresnímu státnímu zastupitelství a Probační a mediační službě.

Comenius Towers Uherský Brod

Comenius Towers v Uherském BroděComenius Towers v Uherském BroděZdroj: Comenius Towers

Projekt Comenius Towers obsahuje celkem 6 bytových domů. Vzhledem ke skutečnosti, že Uherský Brod je neodmyslitelně spojen s J. A. Komenským, jsou bytové domy pojmenovány s odkazem na literární díla tohoto slavného pedagoga, filozofa a teologa, tj. Hlubina, Brána, Labyrint, Ráj, Svět a Cesta.

Po obdržení stavebního povolení v listopadu 2021 a po dokončení archeologického průzkumu byla v den výročí narození J. A. Komenského, tj. 28. 3. 2022 slavnostně zahájena stavba prvního bytového domu Hlubina a záhy poté i stavba druhého bytového domu Brána.

Slovácký festival chutí a vůní ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti. Ilustrační foto
Odtajnili téma Slováckého festivalu chutí a vůní na Rochusu

Dům Hlubina byl zkolaudován v květnu 2023, výstavba bytového domu Brána byla dokončena v srpnu 2023 a aktuálně je prováděna kolaudace. V pořadí třetí bytový dům, Labyrint bude dokončen v lednu 2024. Výstavba zbývajících tří domů bude postupně zahájena od poloviny roku 2024 v návaznosti na stav prodeje jednotlivých bytů.

Zdroj: Pavel Bohun

Comenius Towers

Kde vyrůstá:
Na okraji Uherského Brodu za řekou Olšavou s krásnými výhledy na panorama historického města.
Kdy bude hotovo: Někdy v roku 2025 - 2026
Kdo za stavbou stojí: Comenius Towers s.r.o
Na kolik přijde stavba peněz: 550 milionů korun

Co najdete uvnitř: V rámci projektu vznikne celkem 128 bytů – 20 bytů o dispozici 1+kk s balkonem a samostatným sklepem, 92 bytů o dispozici 2+kk a balkonem a samostatným sklepem, 10 bytů o dispozici 3+kk (z toho je 6 nadstandardně provedených bytů v 6. nadzemním podlaží se střešní terasou a balkonem, a 4 byty jsou ve standardním vybavení se 2 balkony a samostatným sklepem) a 6 bytů o dispozici 4+kk, k těmto bytům nacházejícím se v 6. nadzemním podlaží patří i luxusní střešní terasa o výměře přes 30 m² a balkon.
Jednotlivé budovy jsou, s respektem k životnímu prostředí, navrženy a budovány jako nízkoenergetické. V každém bytovém domě je 5 garáží, před každým bytovým domem je vyčleněno 8 vyhrazených parkovacích míst, která lze zakoupit společně s bytovou jednotkou. Kromě garáží a vyhrazených parkovacích stání vznikne v okolí bytových domů řada veřejných parkovacích míst, součástí projektu jsou i sadové úpravy mezi jednotlivými bytovými domy.

Interna se promění k nepoznání

Podoba nové interny na vizualizaci v Uherskohradišťské nemocniciPodoba nové interny na vizualizaci v Uherskohradišťské nemocniciZdroj: Vizualizace UHN

Šestipodlažní budovu interny v Uherskohradišťské nemocnici čeká radikální proměna. Největší investiční záměr tohoto roku schválila Rada Zlínského kraje a z rozpočtu na něj vyčlenila 603 milionů korun. Práce začnou ještě letos, hotovo by mělo být v polovině roku 2026.

„Jde o jednu z největších investic letošního roku. Budova je v provozu téměř čtyřicet let, kolaudována byla už v roce 1984 a od té doby neprošla žádnou zásadní opravou. Pokud chceme, aby nám zdravotnictví v kraji fungovalo, musíme do něj investovat,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Ivan Matulík bude od 2. října 2023 tajemníkem Městského úřadu v Uherském Hradišti
Radnice v Uherském Hradišti má nového tajemníka

Kromě kompletní opravy budovy dojde také na provozní změny. Na střeše objektu se pak počítá s instalací fotovoltaických panelů. Rekonstrukce takzvané staré interny má znamenat komfortnější podmínky pro pacienty a personál hned několika oddělení.

Zdroj: Pavel Bohun

Nová interna

Kde vyrůstá:
V areálu Uherskohradišťské nemocnice
Kdy bude hotovo: V polovině roku 2026
Kdo za stavbou stojí: Zlínský kraj
Na kolik přijde stavba peněz: 603 milionů korun

Co najdete uvnitř: Po kompletní rekonstrukci budovy tam budou spolu s oddělením následné péče umístěna oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny, zdravotně sociální středisko a také provozní zázemí, včetně archivu. Celkem tam bude provozováno 163 lůžek.

Klenotnice Velké Moravy

Vizualizace klenotnice Velké Moravy v Archeoskanzenu ModráVizualizace klenotnice Velké Moravy v Archeoskanzenu ModráZdroj: Vizualizace Obec Modrá 

V Archeoskanzenu Modrá vyrůstá od 1. dubna letošního roku budova s názvem Klenotnice Velké Moravy, která má představit umění velkomoravských předků.

Na XXVII. vinobraní v Modré si připomněli vinohradnické obyčeje; sobota 16. září 2023
Na XXVII. vinobraní v Modré si připomněli vinohradnické obyčeje

„Jejich šperkařské, mečířské a jiné umění je nedoceněné. Proto chceme umělecké skvosty Slovanů představit veřejnosti v právě budovaném objektu,“ nechal se slyšet starosta Modré Miroslav Kovářík.

Zdroj: Pavel Bohun

Klenotnice Velké Moravy

Kde vyrůstá:
V Archeoskanzenu Modrá
Kdy bude hotovo: 20. června 2024|
Kdo za stavbou stojí: obec Modrá
Na kolik přijde stavba peněz: Více než 52 milionů korun

Co najdete uvnitř: Klenotnice je kruhovým podzemním prostorem, zapuštěným do devítimetrové hloubky. Uprostřed bude světlovod, který bude procházet skrze nadzemní zvoničku, v níž bude zavěšena kopie velkomoravského zvonu, jehož originál byl nalezen v partnerské obci Modré, v Bojné na Slovensku.

„Skrze zvon půjde do podzemí světlo, které bude osvětlovat speciálně vyrobené vitríny, dvanáct neprůstřelných a nerozbitných tubusů, v nichž budou uloženy historicky vzácné exponáty, stříbrné i zlaté předměty. Celý podzemní prostor bude tvořit jakýsi panteon,“ řekl Miroslav Kovářík.

Část historických předmětů bude nutno vyrobit jako vědecké repliky, které budou registrovány pod Centrální evidencí sbírek Ministerstva kultury ČR.