Jednu z prvních a nejočekávanějších akcí letošní turistické sezony, která se neobešla bez tradičních zabijačkových specialit, připravil sportovní fotbalový klub (SFK) Target Břestek.

„Za krásného a slunečného počasí sobotního dopoledne se na jednu ze zasněžených tras vydalo na pět stovek příznivců toulek zimní přírodou. Dvakrát tolik jich ale přišlo do břestecké sportovní haly jen na zabijačkové dobroty,“ informovala Petra Nešporová, která s několika dalšími ženami pochodníky registrovala a připravovala pro ně pamětní listy.

Ty si ale mohli lidé vyzvednout až po návratu z výšlapu.

V hotelu Skanzen Modrá zasedlo v pátečním večeru k posouzení 241 vzorků destilátů přes 50 porotců a porotkyň.
Pro šampiona koštu slivovice na Salaši nachystali nový zvon

Nejméně tisícovku lidí ale podle Petry Nešporové a Petra Stýskala, organizátora akce a šéfa restaurantu U Krtka, nepřilákala zimní turistika, ale zabijačka, ačkoliv celá řada turistů jí před výšlapem nepohrdla.

Záštitu nad putováním chřibskou přírodou převzalo samo sluníčko, které pěšáky na mírně zasněžených trasách doprovázelo a kolem jedenácté hodiny vyhánělo rtuť teploměru až k desátému dílku nad nulou.

V sobotu 20. ledna přijel kandidát na prezidenta Jiří Drahoš na Slovácko.
Kandidát na prezidenta si odvezl ze Slovácka několik lahví slivovice

Do břestecké sportovní haly se s turisty přišli pozdravit nestoři české turistiky, Hradišťanka Eva Hohausová (84) se Staroměšťanem Vojtěchem Rosůlkem, nejstarším turistou Slovácka a Česka, který v polovině února oslaví pětadevadesátiny.

Pochod kolem Břestecké skály si nenechal ujít ani huštěnovický František Čevela, předseda Klubu českých turistů Uherské Hradiště a jeho turističtí přátelé.

„Na Velehrad jsme přijeli autobusem a do Břestku jsme šlapali po svých. Dnešní putování zimní přírodou si ale hodně protáhneme, ukončíme jej nad Buchlovicemi,“ svěřil se František Čevela.

Slovácký řízek. Vítěz si odnesl poukaz na dva tisíce a tričko.
Titul Slovácký řízek vybojoval Radim Dvořáček

Pochod okolím Břestecké skály přišla už sedmým rokem podpořit pětičlenná skupina turistů z Kroměřížska.

„Specifikem dnešní akce bylo pro nás udělat něco pro své zdraví, ne se přijít do sportovní haly nadlabat zabijačkou a poslouchat povídání Jiřího Drahoše. Nás nepřesvědčil, abychom ho prezidentem volili,“ řekl Jiří Kloupar, za souhlasu svých kamarádů.

Podle vyjádření Petra Stýskala, jednoho z hlavních pořadatelů akce, splnila jeho očekávání, byť těch, kteří si na výšlap vyrazili, mohlo být za pěkného zimního počasí víc.

„Dnes tu lidé do zbla spořádali zabijačkové speciality z 1200 kilogramů vepřového masa, kromě toho 550 litrů ovarové polévky a 200 litrů zelí,“ konstatoval Petr Stýskal.

Ples zahájila promenáda krojovaných.
Krojovaný ples pořádali Nedachlebjané poprvé doma