Za celý loňský květen na Slovácku spadlo tolik srážek, co v tomto týdnu za jeden propršený den. Aktuální chladné a deštivé počasí zbrzdilo především růst teplomilných plodin, například slunečnice nebo kukuřice. „Při případném oteplení by se však zpoždění mohlo dohnat. V současnosti tedy nemůžeme definitivně říci, že počasí konečnou úrodu negativně ovlivní. Kdyby takto pršelo do již zralého obilí, bylo by to mnohem horší," uvedla předsedkyně Okresní agrární komory v Uherském Hradišti Karla Malinová s tím, že choroby se rostlinám na polích prozatím vyhýbají.

Dlouhotrvající déšť ohrožuje třeba úrodu brambor, které mohou zplesnivět. „Riziko je vysoké. Kdo ale postříkal proti plísni těsně před obdobím dešťů, měl by se rozsáhlým ztrátám vyhnout. Čekám, až se trochu vyčasí, a vyrazím ošetřovat znova," podotkl soukromý pěstitel z Buchlovic, který si nepřál zveřejnit jméno.

Nestihnou pokosit motýlí louky

Daleko k ideálu má zemědělská sezona na Bojkovicku. Ve skluzu jsou zejména s výrobou senáží, tedy sečením, sušením a uskladněním sena určeného ke krmení dobytka. „Sklízíme především seno, takže to může být problém. Jeteloviny u nás dochází trochu později, nyní jsme v asi dvoutýdenním zpoždění. Senáže k tomu všemu nebudou dosahovat běžné kvality," informoval Josef Čičák, předseda Zemědělského podílnického družstva v Nezdenicích.

Dodal, že bude těžké stihnout zákonem stanovený termín pokosení a uklizení motýlích luk na území Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Netuším, kdy se nám podaří vyrazit séct. Předpovědi jsou zatím nepříznivé. Navíc nám na sto hektarech kvůli dešti z poloviny polehla špalda, což bude znamenat nižší výnosy," řekl Josef Čičák.

Místo kvetoucí révy nažloutlé vinohrady, kterým chybí slunce. O týden až deset dní opožděné révě vinné nyní hrozí nákaza plísněmi. Tento předpoklad vzniká, jestliže tři dny po sobě naprší více než 10 milimetrů a noční teploty neklesnou pod 10 stupňů. „Druhá podmínka se naštěstí ještě nesplnila. Pokud se ale oteplí a my se kvůli bahnu nedostaneme s technikou na postřik do vinice, může se opakovat situace z roku 2010. Tehdy nám odešlo čtyřicet procent úrody," upozornil polešovický vinař Zbyněk Vaďura.