„Včera si synek přinesl z vycházky v parku voňavé psí hovínko na botičce. Bylo tak kvalitní, že nešlo ani oškrábat. Represivní složky asi nebudou zasahovat proti majitelům chlupatých mazlíčků vůbec,“ postěžoval si na diskusním fóru města Josef Lekeš.

S podobným názorem se k němu přidal i Jan Mach. „Už jsem na to vedení města několikrát upozorňoval. Prostě to nemají zájem řešit,“ zmínil.

Problémy by úředníci možná řešit chtěli, nevědí už ale jak. Přestože se podle nich situace zlepšuje a minimálně jednou týdně výkaly uklízejí i pracovníci místního hospodářství, absolutní čistoty nemohou sami dosáhnout. „Stále více lidí po psech uklízí. Samozřejmě se ale najdou i ti, kteří to nedělají. Je potřeba, aby si postupně všichni majitelé na úklid zvykli,“ poznamenal František Kopeček, který má v Brodě na starosti nakládání s komunálním odpadem.
Po zaplacení poplatku za psa dostávají majitelé roční příděl sáčků na psí výkaly. Další si navíc mohou vyzvednout kdykoliv na městském úřadě. Podle řady obyvatel by ale daleko více pomohly pytlíky přímo v parku a na sídlištích. O tom ale úředníci zatím neuvažují.

„Bylo by těžké určit, kde pejskaři začínají a končí svou trasu a kam sáčky umístit. Museli bychom je tak dát ke každému domu. A to je nereálné,“ vysvětlil Kopeček.

Někteří Broďané vidí jako nejúčinnější zbraň proti nepořádným majitelům ranní kontroly strážníků. Ty se ale podle velitele městských policistů Libora Kubiše příliš neosvědčily.

„Týden jsme do parku ráno chodili. Nepotvrdilo se ale, že by tam v tuto dobu chodila převážná část lidí se psy. Dva dny se tam dokonce neobjevil skoro nikdo,“ vzpomněl velitel brodských strážníků Libor Kubiš.

Přestože ranní dohled ničemu nepomohl, strážnici v kontrolách pokračují dál. Dvakrát denně obcházejí park a nepravidelně také městská sídliště. „Zjišťujeme hlavně, jestli má majitel psa sáček. Pokud nemá, nenapomínáme ho, ale poradíme mu, kde jej získat. Kontroly chceme nejdříve dělat spíše informativní,“ doplnil Kubiš.