Radnice v Dolním Němčí pejskařům vstříc nevyšla, pomohl jim až slavkovský starosta Petr Vladovič

Hřiště ve Slavkově využijí nejen chovatelé, ale i děti z okolních škol a slavkovské mateřinky.

„Dlouho jsme plánovali plochu v Dolním Němčí. Radní ale zájem neměli a jednání vyšla do ztracena. Ve Slováckém deníku pak vyšel článek, ve kterém slavkovský starosta řekl, že by se vznikem plochy pro psy souhlasil. Kontaktovala jsem ho a předložila mu náš návrh, který velmi dobře přijal,“ popsala složitý vývoj kolem hřiště dolněmčanská canisterapeutka Martina Junaštíková.

Společně se starostou vybrali jako nejvhodnější lokalitu pozemek vedle fotbalového hřiště.

Ten bude ale ještě předmětem majetkoprávního vypořádání mezi obcí a místní Tělovýchovnou jednotou Sokol. „Fungovat by plocha mohla už na jaře příštího roku. Vítám každou aktivitu, která je přínosem pro obec a její obyvatele. Proto s místostarostou chceme pozemek sdružení pronajmout za symbolickou jednu korunu a pomoct i s jeho oplocením. Rozhodne o tom ale až zastupitelstvo,“ prozradil slavkovský starosta, podle kterého v obci nikdy podobné prostory pro výcvik psů nebyly.

Hřiště využijí nejen členové spolku Labradoří pac, ale i další chovatelé. Zajímavé projekty čekají i na žáky okolních škol či slavkovské mateřinky. „Ukážeme dětem, jak se ke psům chovat nebo jak se ubránit jejich útokům. Můžeme předvést i ukázky canisterapie a pořádat soutěže či jiné akce. Velký zážitek by děti mohly mít například z divadla, ve kterém by hráli pejsci,“ doplnila Junaštíková.

Plány sdružení chválí i ředitelka slavkovské mateřské školy Marie Antlová. „Převážná většina dětí má zvířata ráda. Naše školka je navíc zaměřená na životní prostředí. Různé programy se psy by se jim určitě líbily. Já z funkce zanedlouho odcházím, ale věřím, že mému nástupci se takové aktivity budou taky zamlouvat,“ míní Antlová.

Přečtěte si také:

Canisterapeutické zkoušky zvládlo všech sedm psů

Na toulavé psy mají na radnici foukačku