„Kromě pozorování Perseid vlastním zrakem budou návštěvníkům k dispozici i dalekohledy, jimiž bude možné sledovat ostatní objekty noční oblohy, jako jsou planety, mlhoviny či galaxie,“ lákají veřejnost zaměstnanci uherskobrodské hvězdárny.

Pokud si s sebou příchozí přinesou vlastní deku, mohou pozorovat padající hvězdy pohodlně vleže na louce přímo v areálu hvězdárny.Pokud je nebe bez mraků, lze se kochat pohledem na meteorický roj Perseid od půle července. Jeho aktivita vyvrcholí kolem 12. srpna.

Tehdy je možné během minuty spatřit nad hlavou až 110 světelných stop meteorů – částeček pocházejících z komet, které se při průletu atmosférou země rozžhaví a zasvítí.

Fotogalerie: Tradiční pozorování meteorického roje Perseidy na hvězdárně v Uherském Brodě

Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Perseidy mají svůj radiant v souhvězdí Persea. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 11. a 13. srpnem. Lidově jsou nazývány „Slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna (toho dne byl roku 258 umučen).

Nejstarší informace o tomto roji pocházejí z roku 36 z Číny. První známé pozorování v Evropě pochází z roku 811. Roku 1762 objevil nizozemský přírodovědec Pieter van Musschenbroek, že zvýšená srpnová meteorická aktivita je každoročně se opakující událostí.