S velkou radostí, nadšením, srdečnou náladou a pořádnou chutí se do ní přicházejí rozdat třem stovkám diváků muzikanti a tanečníci folklorního souboru Pentla, všech skupinek dětské Pentličky a jejich muzičky premiérou svého zbrusu nového vánočního pořadu Koleda z železa ukutá.

„Jak už název napovídá, tak ten dnešní pořad bude hlavně o kovářích, jejichž nejdůležitějším nástrojem byla kovadlina. A stejně tak, jako kovář každý den končil svou práci trojím úderem do kovadliny, tak já teď trojím úderem začínám náš premiérový pořad, jehož dramaturgie a režie se zhostili Petra Kropáčová s Václavem Dvořákem,“ zahajuje vánoční program cimbalista a vedoucí Pently Martin Gabriel.

Už samotný název pořadu Koleda z železa ukutá dost jasně naznačuje jeho spojující téma. V boršickém kulturním stánku, kde má svoji premiéru, ale zároveň i derniéru, protože by jej v menším prostoru bylo velmi náročné reprízovat, dokázali účinkující svými tanci, písničkami a muzikou rozproudit krev žilách diváků. Premiérový pořad v pomyslné kovárně, centru vesnického života, bude podle ohlasu diváků v jejich myslích dlouho doznívat. 

„Program Koleda z železa ukutá si mě podmanil muzikou zpěvem i tancem účinkujících,“ vysekne boršický starosta Roman Jílek poklonu strůjcům pořadu. Kytici květů předává při děkovačce účinkujících Petře Kropáčové spoluautor pořadu a vedoucí taneční složky Pently Václav Dvořák.

„Přišlo mně smysluplnější zachovat jedinečnost každého souboru, ať nám ten folklor zůstává pestrý. Proto jsem se snažila co nejvíc zapojit do tvorby jednotlivých čísel vedoucí a členy souboru, ne jim to celé naservírovat do posledního detailu. Právě oni do pořadu přinesli to svoje osobní kouzlo, které mají jejich příznivci rádi,“ svěřuje dramaturgyně i režisérka pořadu Petra Kropáčová.

Vedení Pently ji totiž v létě oslovilo, zda by mu nepomohla vymyslet nový vánoční program. Několik let totiž čerpalo při sestavování vánočních pořadů z dřívějšího repertoáru a chtělo už nějakou pořádnou změnu.

„Připravila jsem tedy námět celého pořadu a návrh témat jednotlivých vstupů. Vedení Pently se to líbilo, takže jsme si jednotlivé části s vedoucími rozdělili, no a teď už můžou diváci hodnotit, jak se nám to podařilo všechno sladit dohromady,“ řekne po skončení programu Petra Kropáčová.