V Uherském Hradišti radní peníze na školství a kulturu evidují v jedné položce. Ta letos činí bezmála devětadvacet milionů korun. Z této částky město vedle škol a školek financuje také svá kulturní zařízení, jako jsou kina, kulturní dům a divadlo.

Právě Slovácké divadlo sice patří k nejlepším v republice a sbírá jednu cenu za druhou, mezi srovnatelnými zařízeními však podle vedení divadla dostává nejmíň. „Je to tak, ale doufáme, že se to změní k lepšímu,“ poznamenal mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

Na sport musí Hradiště najít ve svém rozpočtu dokonce třiatřicet milionů korun. Osmnáct jde jenom na provoz sportoviště, bazénu a ostatních sportovních zařízení. „Ročně město vydává finance na mládež, trenéry, cvičitele a provoz sportovních klubů, dále na sportovní akce a výdaje na opravy a investice do sportovních zařízení,“ vypočítala mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková.

V Uherském Brodě jsou investice do těchto odvětví také v řádech milionů korun. Jen na sedm milionů město přijde provoz kulturního domu. Energie a provoz sportovišť, a to včetně aquaparku, spolknou šest milionů. Na přímé dotace mezi sportovní kluby rozdělí brodští zastupitelé dva miliony dvě stě tisíc. Na kulturu dokonce o tři sta tisíc více. „Navíc kulturní soubory při své činnosti ušetří další peníze, protože nemusí platit nájem za prostory,“ uvedl starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.

Staroměstští radní letos rozdělili mezi kulturní sdružení, spolky a sportovní kluby necelý milion korun. „Dotace rozdělujeme přibližně padesát procent na sport a zbytek mezi kulturní a další spolky. Na sport jde nejvíc, protože ten vrcholový reprezentuje město a sport vůbec je důležitý pro rozvoj mládeže,“ poznamenal starosta Starého Města Josef Bazala.

Velehradští se snaží všem sdružením, ať kulturním či sportovním, dávat ročně přibližně stejné asi padesátitisícové dotace. „Touto částkou jako mimořádnou dotací pak podporuje i Dny lidí dobré vůle,“ řekl starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.

Nedaleké Huštěnovice letos ze svého rozpočtu dali na sport sto pětadvacet tisíc a na kulturu tři sta sedmdesát jedna tisíc korun. „Na kulturu jde u nás víc, protože vyjma fotbalistů tu moc sportovních aktivit není,“ vysvětlila starostka Huštěnovic Jarmila Ulmanová.

Měly by peníze směřovat do sportu, nebo do kultury?

Jiří Kura, učitel, 39 let, Jalubí
Já bych to dělil asi půl na půl mezi kulturu a sport. Záleží na konkrétní situaci v daném městě nebo vesnici.

Zdenek Polišenský, železničář, 52 let, Nedakonice
Podle mě by mělo jít víc peněz na kulturu. Ač sám sportovec si myslím, že je lépe, když mají lidé víc v srdci a hlavě než v bicepsech.

Milan Hrabinec, vedoucí prodejny, 43 let, Modrá
Dával bych peníze do kultury. U sportu záleží, o jaký jde. Ve fotbale jsou miliony a provází ničení, což u hokeje není.

František Prachman, živnostník, 42 let, Uherské Hradiště
Já si myslím, že by měly dotace spíš směřovat do kultury. Sport si dokáže získávat peníze snáze od sponzorů, kteří se do kultury moc nehrnou.