Důvodem rozdělení významné části finančních prostředků byla také dlouhodobá tendence posilování koruny vůči euru.

„Nebyl důvod čekat na další výzvy a bránit tím rozvoji ve městech a na vesnicích,“ poznamenal hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Mezi těmi, kteří se svými projekty uspěli a získali peníze z regionálního operačního programu, bylo třeba také Uherské Hradiště.

V kasárnách vznikne nová ulice

Třiadvacet milionů korun tak pomůže areálu bývalých kasáren, kde vznikne Verbířská ulice. „Nová ulice bude napojena kruhovým objezdem na hlavní silnici a je velmi důležitá pro zpřístupnění dalších částí této lokality. Projekt bychom museli realizovat i bez dotace, jenom by to trvalo déle,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková.

Kunovjanům zase pomůže jedenáct milionů korun při revitalizaci čtvrtiny Panského dvora, celá investice přijde na patnáct milionů. „Další projekty chystáme na rekonstrukci budov a část je připravena pro soukromého investora. Revitalizaci Panského dvora připravujeme již dlouho, a tak bychom pokračovali i bez dotace, jenom je otázkou v jakém rozsahu,“ vysvětlil kunovický starosta Jiří Vařecha.

Staroměšťané opraví Kopánky

Při opravách sídliště Kopánky se mohou ve Starém Městě těšit na jedenatřicet milionů. Evropské peníze společně se čtyřmi miliony z městské pokladny poslouží k rekonstrukci dětských hřišť, cest, chodníků či přeložky plynového potrubí. „Díky dotaci můžeme revitalizaci sídliště uskutečnit naráz,“ neskrýval radost staroměstský starosta Josef Bazala.

Bílovjany peníze doslova zachránily

Evropské peníze doslova zachránily zeleň v Bílovících. Do obce přibude čtrnáct milionů korun, které půjdou na revitalizaci zámeckého parku. Místní se tak mohou těšit na novou zeleň, rybníček, cesty nebo dětské hřiště. „Bez dotace bychom tento projekt za celkem patnáct milionů šest set tisíc korun nemohli z našeho rozpočtu nikdy realizovat,“ uvedl bílovický starosta Jiří Dohnal.

Dalších jedenáct milionů míří do Dolního Němčí na obnovu komunitního centra. „Pod tímto názvem se skrývá projekt obnovy prostranství mezi základní a mateřskou školou a domem s chráněnými byty,“ vysvětlil starosta František Hajdůch. Celkem třináct milionů poslouží k opravě cest a chodníků a výsadbě nové zeleně, která nahradí třicet let staré keře.