„V naší oblasti podobné zařízení není a psi pak končí v útulcích třeba i ve vedlejších krajích. Přitom problém se zaběhlými psy řeší většina obcí na okrese. Uvažujeme proto nad tím, že se v regionu pokusíme zřídit útulek pro psy," prozradil pan Lubomír ze Zlechova, který si vzhledem k tomu, že celé jeho snažení je v počátcích, nepřál zveřejnit celé jméno.

Zatoulaní psi míří do útulků

Společně se svými spolupracovníky oslovil obce, zda by měly o založení útulku zájem.

„Obdrželi jsme zprávu, zda bychom takový útulek podpořili," potvrdil starosta Hluku Martin Křižan.

S volně pobíhajícími zvířaty bojují například v Huštěnovicích. „Doslova každou chvíli pobíhá po obci nějaká zaběhnutý pes. Většinou stačí vyhlásit to rozhlasem a majitel se přihlásí. Pokud se tak nestane, dorazí strážníci ze Starého Města, zvíře odchytí a převezou do útulku," popsal starosta Aleš Richtr.

Staroměstští strážníci si zvíře ponechají většinou týden, a pokud se o něj do té doby nepřihlásí majitel, putuje do útulku v Bulharech u Břeclavi.

Péče o toulavé psy stojí město desítky tisíc korun

Ve stejném zařízení končí psi odchycení strážníky z Uherského Hradiště, kteří však nejprve tráví týden či dva v záchytných kotcích města pro případ, že se přihlásí jejich majitel. „Náklady na odchyt a zabezpečení toulavých zvířat a následné úkony stojí město odhadem 250 tisíc korun ročně," uvedl mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Podle něj jde především o náklady na související činnost strážníků městské policie, náklady na dopravu, prostředky k odchycení zvířat, veterinární péči, ubytování, krmení, úklid či venčení.

Na brodsku funguje hotel pro psy - tuláky

Na Uherskobrodsku kromě hlídání zvířat působí jako útulek Hotel pro psy v Havřicích. „Letos nám přivezli už asi deset zaběhnutých psů. K sedmi z nich se naštěstí přihlásili jejich majitelé a vyzvedli si je," uvedla majitelka hotelu Danuše Jiříčková. Odchyceným tulákům se podle jejích slov snaží najít nového majitele. „V případě štěňat to není problém, dospělým psům najdeme nového pána většinou až za několika měsíců. Nejdelší doba, kterou u nás pes strávil, bylo tři čtvrtě roků," doplnila Danuše Jiříčková.

Právě nově zřízený útulek by mohl obcím vytrhnout trn z paty. „Útulek pro opuštěná zvířata v naší lokalitě dlouhodobě chybí, situace jeho zřízení by pomohlo jak obcím, tak i samotným zvířatům," poznamenal Jan Pášma. Když by navíc jeho vybudování podpořilo několik subjektů, znamenalo by to podle něj velkou úsporu peněz minimálně za dopravu odchycených zvířat do vzdálených útulků.

Projekt zlechovských aktivistů je však ještě v plenkách. „Zatím mapujeme, zda by obce měly o útulek zájem a díváme se po vhodných lokalitách. Vše však záleží na následných jednáních, které nás čekají," vysvětlil pan Lubomír.