Loni jich na Slovácku museli kompletně opravit bezmála jedenáct stovek

Informoval o tom Rostislav Buchtík, ředitel Správy a údržby silnic Slovácka. „Opravám sloupků věnujeme ve dvou týdnech vždy jeden den. Občas některý sloupek poškodí i naše technika při sečení, ale většinu jich mají na svědomí nepozorní řidiči a vandalové,“ poznamenal Buchtík.

Pravidelně lze povalené plastové sloupky spatřit v místech, kudy se mládež v noci vrací z tanečních zábav. Podobný obrázek se i po Velikonocích nabízel například mezi Starý Městem a Huštěnovicemi. Silničáři však jen ztěží rozliší, zda je někdo neúmyslně porazil autem nebo schválně vyrval z původního místa. Proto se jen výjimečně dostane ničení silničního značení až k policistům.

„Oznámení o poškozování dopravního značení dostáváme jen velmi zřídka. Navíc odhalit pachatele je obzvláště těžké, pokud je případ nahlášen se zpoždění,“ poznamenala Jitka Zámečníková, uherskohradišťská policejní mluvčí.

Většinou se navíc jedná pouze o přestupek, za který vandal může dostat pokutu do patnácti tisíc korun. Avšak za určitých okolností lze podle Zámečníkové takovéto jednání posuzovat jako trestný čin obecného ohrožení s trestní sazbou až osmiletého pobytu ve vězení.