Své dlouholeté domovy si mohli odkoupit za tehdy zcela běžných podmínek a stát se tak společnými vlastníky bytového domu.

Ačkoliv to měla být ještě dlouhá cesta, v roce 2011 bylo téměř vše ke koupi bytů připraveno. Naděje nájemníků však klesly kvůli náhle zjištěným majetkovým sporům o pozemek pod bytovým domem.

Ještě dnes, osmnáct let po odsouhlasení prodeje, tak nájemníci stále čekají na klíčové rozhodnutí města. Současný prodej bytů za ceny odsouhlasené v roce 2011 se navíc komplikuje.

„Tehdy bylo odsouhlasena cena něco přes tři tisíce korun za metr čtvereční, což bylo při takovém prodeji normální. Dnes však někteří začínají uvažovat nad tím, že jestli chceme byt města, ať si jej odkoupíme za aktuální tržní cenu,“ kroutila hlavou Jana Horehleďová.

Nájemníci tak společně připravili petici, kterou rozeslali zastupitelům města. V ní třiačtyřicet signatářů požaduje dokončení prodeje bytů za dříve odsouhlasených podmínek.

„Žádáme zastupitele města Uherského Hradiště, aby zjednali nápravu a dodrželi veřejný příslib, který byl dán jejich předchůdci, a neprodleně nabídli k prodeji byty v bytovém domě jejich nájemníkům za ceny, za které jim byly dříve nabídnuty,“ požaduje text petice.

Do objektu se navíc od rozhodnutí v roce 2000 neinvestovaly žádné prostředky a tak pomalu chátrá. Přesto podle starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy nemají nájemníci automaticky na odkup bytů právo.

„Sám jsem spíše pro jejich prodej za dříve odsouhlasené částky, nicméně i tak musí vše odsouhlasit zastupitelstvo, které se může rozhodnout jinak,“ konstatoval Stanislav Blaha ve chvíli, kdy byl se signatáři konfrontován na zastupitelstvu města.

Problém podle něj tkví v nové legislativě, která vedení města svazuje ruce.

„Je třeba vyčkat na vyjádření právního odboru. Pokud totiž prodáme byty pod obvyklou cenou a nebude jejích zlevnění dostatečně zdůvodněno, nejenom že se vystavíme možnosti trestního stíhání, ale takové rozhodnutí bude také právně neplatné,“ upozornil na možné komplikace Stanislav Blaha.

Prodej bytů se tak ještě minimálně o několik měsíců natáhne. Po doporučení právních odborníků totiž musí vše projednat rada města a posléze odsouhlasit zastupitelstvo Hradiště. I po osmnácti letech tak nájemníci městské bytovky na ulici Průmyslová marně čekají na záblesk světla na konci téměř nekonečného tunelu.