Naposled připadly tři pátky s třináctkou na rok 2009. Zatímco vloni a předloni se sešel pátek s třináctkou pouze jednou v roce, letos bude v kalendáři opět třikrát. Dnes, podruhé si ho užijeme v dubnu a do třetice v červenci.
Čím si třináctý den v měsíci, který připadne na pátek, takovou pověst s nejrůznějšími pověrami vysloužil? Některé teorie vedou k významných křesťanským tradicím, které se konaly v pátek. Kupříkladu Kristus byl ukřižován na Velký pátek, při poslední večeři Ježíšově sedělo u stolu třináct apoštolů a třináctý byl zrádce Jidáš. Eva utrhla v pátek v biblické Rajské zahradě jablko a nabídla ho Adamovi, pátý den v týdnu bojoval starozákonní Noe s potopou světa, v pátek došlo Babylonskému zmatení jazyků.
„Každý člověk vidí pátek, ať už je s třináctkou nebo bez ní, jak jej chce vidět. Já jsem se narodil třináctého a nestěžuji si. Na pověry prostě nevěřím,“ nechal se slyšet huštěnovický farář Mariusz Sienkowski. Dobré zkušenosti s třináctkou mají i Marie a František Jakešovi, kteří se narodili rovněž třináctého. „Od dětství vnímáme třináctku jako své nejšťastnější číslo. Když máme někam jít, jet nebo něco vyřizovat, volíme si k tomu, pokud není víkend nebo svátek, třináctý den v měsíci,“ potvrdili unisono Jakešovi.
„Ke zkouškám na vysoké škole si už pátý rok vybírám pátky. Loni jsem dokonce skládala státní zkoušku z angličtiny v pátek 13. května. A úspěšně,“ uculovala se spokojeně Andrea Junaštíková z Uherského Hradiště.
„Je špatné, když je člověk pověrčivý. Měl by se tomu bránit, anebo v tomto světě, který je už tak složitý, některé věci tolik neřešit a myslet na nehorší,“ domnívá se Vít Kročil.
Ať tak či onak, k žádnému jinému dni nemají lidé tak rozporuplný vztah jako k pátku a ještě s číslicí třináct. Zda je pátek třináctého šťastný nebo nešťastný den, to je podle etnografky Slováckého muzea Marty Kondrové otázka spíše pro numerologa. „V lidovém prostředí se pověra spojená s pátkem třináctého neobjevovala. Lidem bylo jedno, jestli je prvního nebo patnáctého v měsíci. Je zajímalo, jestli je neděle, aby šli na slavnostní mši, nebo všední den, kdy museli jít pracovat třeba na pole,“ vysvětluje etnografka poněkud odlišné vnímání času v lidovém prostředí. Pro naše předky bylo důležité, kterého svatého je, jaká se k němu váže pranostika, ale jestli je pátek třináctého, to neřešili.
Ani snoubenci dnes nedají na pověru, že by společnému životu neměli říci ano v pátek. Ve větších městech je to docela běžné. „Na matrice v Buchlovicích pracuji už hezkou řádku let, ale nevzpomínám si, že by u nás chtěli mít v některém z minulých roků snoubenci svatbu v pátek třináctého. Ani na dnešek žádnou svatbu nemáme ohlášenu,“ svěřila se buchlovická matrikářka Anna Lukeštíková.
Pátky s třináctkou se nevymykají mezi ostatními, ani co se týče nehodovosti na cestách. „V pátek 13. května 2011 vyšetřovali policisté pouze dvě dopravní nehody. Obě se obešly bez zranění. To například včera, den před tím dnešním pátkem třináctého, jsme zaznamenali dvě havárie, při nichž jedna osoba byla usmrcena a jedna zraněna,“ poznamenal tiskový mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.