Nenapadl mě jiný způsob, jak zjistit, zda dlouho avizované kácení stromů v jednom z největších parků v Uherském Hradišti už fyzicky začalo. Majitel firmy, která bude práce provádět, má neustále obsazený telefon. Pracovníci městského úřadu jsou zaneprázdněni v terénu nebo si hojně medializovanou akci přehazují jako příslovečný horký brambor. Trochu sdílnější byl dopoledne pouze starosta města Květoslav Tichavský. „Nad stavbou má dozor odbor životního prostředí, i když to není stavba v pravém slova smyslu. Vše jsme ale popsali v tiskové zprávě,“ odkazuje mě na oficiální text starosta.

Ten mluví jasně:

15. až 17. 12. kácení stromů, likvidace vzniklé dřevní hmoty, odstranění pařezů

18. 12. přestávka

19. až 21. 12. pokračování v kácení, zahájení výsadeb; v tomto období budou pracovat 2 čety, a to jedna pro kácení a jedna pro realizaci výsadeb

21. 12. budou práce zastaveny, tak aby byly veškeré rizikové stromy dle posudku vykáceny a v parku byla z hlediska stromů zajištěna provozní bezpečnost v období nastupujících vánočních svátků a nového roku.

Jsem trochu zmatená. „Zítra ještě nebudeme kácet, jen označovat stromy,“ řekl mi totiž ve středu odpoledne v rychlotelefonátu ze zahraničí majitel ostravské firmy, která kácení provede, Petr Vykrut. Ve čtvrtek před polednem pak vnáší do situace jasnější světlo. „Ano, dnes akce formálně začala, ale náš pracovník bude zatím pouze kontrolovat jednotlivé stromy, zda nedošlo k označení nějakého špatného. To víte, pokácet je otázkou pouhých pár hodin, ale aby znovu strom narostl, to trvá roky,“ vysvětluje důvody přísné kontroly a dodává, že samotné kácení definitivně začne v pátek dopoledne.

Alžběta Šáchová z Uherského Hradiště do parku vyrazila s foťákem ještě před dřevorubeckým jekotem pil ve středu večer. „Šla jsem se tam na poslední chvíli na vlastní oči přesvědčit, kolik z těch označkovaných stromů je v uvedeném havarijním stavu. A kolik z nich pouze brání ve výstavbě nových parkovišť u sportovního areálu. Těch druhých je fakt moc. Tak jsem si je ještě vyfotila, protože si ráda fotím pěkné věci. A v našem parku už brzo nebude proč foťák vytahovat. A bohužel nejenom v parku. Nabralo to tady pěkný švuňk, ale pánové radní, komu se nelení, tomu se má zelenit!“ říká rozhořčená Hradišťanka.

S ředitelem Městských kin Uherské Hradiště Josefem Korvasem, který má park za okny kanceláře, si mezitím po telefonu povídám o tom, že sice není odborník a nehodlá soudit, které ze stromů jsou skutečně nebezpečné. Vadí mu ale, že se město o park nestaralo průběžně, a pak dojde jednou za dvacet let k pokácení velkého množství dřevin naráz. „Včera večer tam nějací lidé věšeli na stromy parte,“ dodává pak zajímavou informaci. S foťákem tedy vyrážíme přímo do parku. Na desítce stromů opravdu nacházíme černě orámované listy s textem: „Co bylo už není, co bude ještě není, je dnešek a dnes tu ještě stojím. Nemám ústa, nemám končetiny. Nemohu odejít, nemohu vám říci sbohem. Váš strom.“

Petr Vykrut ale trpělivě a klidně vysvětluje, že poplašené reakce ochranářů a ekologů nejsou zcela na místě. „Rozuměl bych, kdybychom káceli stromy, aby uhnuly komerční výstavbě. Ale tady jde o to, abyste ve vašem městě měli provozně bezpečný park. Jako zahradník bych taky kácel raději až v lednu nebo únoru. Ale některé stromy mohou lidi zranit zítra nebo za tři měsíce. Zvu vás do parku na úterý, přijďte se podívat. To totiž nebudeme jen kácet, ale už také vysazovat náhradní dřeviny,“ uzavírá Petr Vykrut.