Vedení nemocnice vyšlo vstříc motorizovaným návštěvníkům a upravilo plochu ve dvoře v blízkosti pavilonu plicního oddělení na provizorní, nicmémě v případě nutnosti použitelné parkoviště. Parkování je zdarma.

„Snažíme se tak alespoň částečně řešit neuspokojivou situaci v parkování u nemocnice,“ vysvětlil ředitel nemocnice Petr Pšikal.

Nová místa jsou vyhrazena pouze pacientům a návštěvníkům nemocnice. „Namátkově budeme kontrolovat, zda na odstavné ploše neparkují naši zaměstnanci,“ doplnila mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

Návštevníci se z parkoviště dostanou označeným průchodem přímo do centra areálu. Oplocená plocha připomínající dvůr je u vjezdu označena bílou tabulí s upozorněním, že jde o dočasné parkoviště. Je k dispozici denně od šesti ráno do šesti hodin večer. Mimo tento čas bude parkoviště uzavřené. Řidiči se tam dostanou přímo z Havlíčkova nábřeží, z komunikace vedoucí podél řeky Dřevnice.

Práce na úpravě parkovací plochy začaly počátkem července, náklady na ni dosáhly okolo 350 tisíc korun. „Nemocnice je uhradila ze svých zdrojů,“ uvedla Havlíková.

Problém s nedostatkem parkovacích míst řeší Baťova nemocnice již dlouhodobě. V minulosti byla dokonce ke zjednosměrněná komunikace na Havlíčkově nábřeží, aby tak po celé její délce vnikla odstavná místa. Dopravní komplikace však byly větší než se předpokládalo, a tak město raději opět nechalo cestu zobousměrnit.

V areálu nemocnice je celkem dvě stě sedmdesát parkovacích míst. Ostatní parkovací plochy jsou mimo areál. Těch je ale jen několik desítek, a nestačí kapacitě krajské nemocnice.

Podle mluvčí Havlíkové je nové parkoviště pouze provizorním řešením. Problém s nedostatkem parkovacích míst u zdravotnického zařízení by měla vyřešit výstavba dvoupodlažního parkovacího domu. Ten má být situován mezi ředitelstvím a budovou záchranné služby. V současné době stojí na tomto místě parkoviště s kapacitou kolem pětašedesáti míst a zčásti je tam travnatá plocha.

„Parkovací dům bude částečně zasahovat na současné parkoviště před ředitelstvím nemocnice a potáhne se až k vozovce v jejím areálu,“ popsal zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz Baťovy nemocnice Jiří Procházka.

V přízemí počítá projekt s vjezdem z Havlíčkova nábřeží pro pacienty a návštěvníky. „Z areálu pak povede nájezd do patra, kde budou místa k parkování pro zaměstnance,“ popsal zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz Baťovy nemocnice Jiří Procházka. Podle jeho slov má mít parkovací dům kapacitu dvě stě dvacet míst.

Výstavba parkovacího domu má být zahájena letos v říjnu, a předpokládaným termínem ukončení výstavby je duben 2010.

Investici za asi šedesát milionů korun uhradí Zlínský kraj.

Podle slov Karly Havlíkové je průměrný denní pohyb pacientů v Baťově nemocnici okolo dvanácti set osob. „Jedná se o hospitalizované a ambulantně ošetřené pacienty. Statistiku návštěv nevedeme,“ doplnila mluvčí.