„Jsme smutní z toho, že si dnes nemůžeme ve zdejším Skanzenu Rochus užít pátý ročník Slovácké zabijačky. Ten zhatila pandemie koronaviru, nouzový stav a opatření PES. Nemohli jsme ochutnat zabijačku, kouknout se na ukázky masopustních obchůzek a fašankových masek,“ poznamenali v sobotu smutně Alena a Marek Vavřínkovi, rodiče osmiletého syna Romana, o dva roky mladší dcery Ivetky a čtyřleté Pavlínky, užívající si na Rochusu bobování.

„Mrzí nás, že jsme Slováckou zabijačku a ukázky masopustních tradic museli kvůli covidu zrušit. Akce tohoto rozsahu vyžaduje několikaměsíční přípravu, dlouhodobou rezervaci řemeslníků a výrobců zabijačkových specialit, jimž bychom s aktuálním vývojem covidu nemohli lidem zaručit, že akce skutečně proběhne,“ vysvětlil ředitel Parku Rochus Jan Blahůšek.

Z nadílky sněhu na Rochusu v průběhu druhého únorového týdne, ale i ze sobotních sněhových přeháněk měly velkou radost hradišťské holčičky Anička, Marika, Emička a Vaneska. Jejich rodiče se nechali slyšet, že sněhové radovánky byly pro děti vítané a pobyt na čerstvém vzduchu byl pro ně nejen zdravý, ale vylepšil jim jejich náladu.

Lyžaře za rolbou tahat nechce

Na otevření se od třetího únorového pondělí připravuje Skiareál Stupava. Jeho majitel Lubomír Orel si však nebyl zcela jistý, zda vleky po nedělním ukončení nouzového stavu opravdu spustí. Lyžaře ale tahat na lanech za rolbami na kopec rozhodně nechce. Rolba není určena pro přepravu lyžařů, ale na úpravu povrchu sjezdovky.

„Tu o délce 350 metrů jsme začali zasněžovat ve třetí listopadové dekádě loňského roku. Jenže covidová pandemie nám nedovolila, abychom sjezdovku zprovoznili dříve, než 18. prosince. O osm dnů později jsme ji museli kvůli nouzovém stavu zavřít a nepustili jsme na ni lidi na sáních ani na bobech,“ řekl Lubomír Orel, který stupavské lyžařské středisko uvedl do provozu před dvaceti lety.

Provoz skiareálu je schopný okamžitě spustit, ale zatím musí vyčkávat, co přinese konec nouzového stavu a návazná opatření vlády. „Lyžaři by si ještě ve zbytku zimní sezony přišli na své. Na sjezdovce máme 80 cm sněhu,“ svěřil se majitel stupavského lyžařského střediska.