Park o rozloze jednoho a půl hektaru se nachází v západním sektoru rozsáhlých kasárenských prostor, na místě bývalé vojenské střelnice. „Ta byla opuštěná a nevyužívaná, opatřená masivní střeleckou zdí, řídicí věží, objekty učeben, zákopy s drolícími se asfaltovými plochami. Cílem projektu bylo přeměnit tento stávající brownfield na městský park s vybavením zejména pro maminky s dětmi, malé děti, seniory a obyvatele okolních domů a tím rozšířit plochy veřejné zeleně ve městě,“ sdělil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Zelenou plochu protkanou mlatovými chodníky zdobí 145 stromů, 134 keřů a 1425 trvalek. K odpočinku vyzývá 13 laveček, cestičky lemuje 15 parkových dekorativních světel.

Celkové náklady na výstavbu parku se vyšplhaly na 6,2 milionu korun. „Město však získá dotaci ve výši asi 4,7 milionu. Jelikož je projekt součástí Integrovaného plánu rozvoje města, bude spolufinancován Evropskou unií z Integrovaného operačního programu,“ prozradil hradišťský starosta Libor Karásek.

Název parku „Za Plotem“ vzešel z podnětu obyvatel města, kteří měli možnost se do vymýšlení vhodného jména zapojit. „Název je inspirován dílem Jaromíra Nohavici, který v hradišťských kasárnách sloužil na vojně a napsal zde mimo jiné i píseň Přelezl jsem plot. Shodou šťastných okolností se členové názvoslovné komise setkali při služební cestě do Ostravy s panem Nohavicou a informovali jej o možnosti pojmenování parku po jeho písni. Známý hudebník byl tímto záměrem nadšen,“ informoval uherskohradišťský místostarosta Stanislav Blaha. Koncert se uskutečnil v sobotu 18. září a zazněly na něm známé písně i skladby dávno nehrané.