„Létání bylo od malička mým snem,“ vzpomíná dobrodruh z Ostrožské Lhoty na dobu, kdy se zrodila myšlenka poznávat svět z ptačí perspektivy. Ve svých leteckých začátcích si vyzkoušel ultralighty i větroně. Létání se věnuje už deset roků, ale paraglidingu propadl teprve před pěti lety. „Rozhodl jsem se absolvovat kurz, koupil si padákové křídlo a začal létat,“ popisuje Kusák. Od té doby je vzduchoplavba jeho vášní a koníčkem. „Je to jako posedlost. Když ráno vstanu, první co udělám je, že sednu k internetu zjistím letové podmínky na daný den,“ líčí Kusák.

Když jsou příznivé, vezme si volno v zaměstnání a následují hodinové telefonáty s kamarády a domlouvání na trasách letu. „Máme svá místa, ze kterých startujeme. Jedním z nich je Lopeník. Ale rájem paraglidistů je také Vysočina,“ konstatuje letec. Odtud se letečtí nadšenci nechají nést větrem třeba až do sousedního Německa. „Někdy si zaletíme jenom na pivo do Šumperka, kde máme oblíbenou hospůdku U čápa,“ usmívá se Kusák. Výška, ve které se ve vzduchu pohybují, může být od země vzdálená i tři kilometry. „Ideální letový den se snažíme využít na maximum, snažíme se uletět co nejdelší vzdálenost,“ říká. Letové tratě absolvují na přímou vzdálenost nebo uzavřeném trojúhelníku s návratem na místo startu. Kromě nutné výbavy k tomu však podle mladého pilota potřebují další nezbytnost.

„Tím nejdůležitějším vybavením je chuť letět,“ tvrdí Kusák, který bezmotorové létání považuje za nechtěnou závislost a drogu, na niž neexistuje lék. Na vznášení se oblacích jej fascinuje především volnost a svoboda. „Ani mobilní síť nemá nahoře dosah, takže tam mám naprostý klid. Vyprázdním si hlavu, na nic nemyslím a jen letím,“ uvádí. Jeho stroj dosahuje rychlosti čtyřicet až šedesát kilometrů v hodině. Sedět ve svém letadle, jehož motorem je termika, vydrží hodiny. „Loni jsem nalétal 120 hodin, letos jenom třicet,“ vysvětluje. Zima se mladému letci táhne, protože paraglidingové sezóna obvykle končí s příchodem podzimu. „Jara se vždycky nemůžu dočkat,“ míní Kusák, který paragliding považuje za koníček bezpečný a zážitky při jeho provozování za nepopsatelné.