„Přiznám se, že mě to zaskočilo. Jde o naprosto výjimečnou situaci, která nemá v novodobých dějinách katolické církve obdoby," prozradil děkan uherskohradišťského děkanátu Ján Turko. Ředitel katolické základní školy v Uherském Brodě Robert Goldmann považuje v souvislosti se zdravotním stavem papeže Benedikta XVI. jeho rozhodnutí za uvážený krok, který má přispět k rychlému svolání konkláve a volbě nového papeže v co nejbližším termínu. Teprve po volbě bude podle jeho slov možné řešit otázku účasti nové hlavy katolické církve při oslavách na Velehradě. „Osobně bych velmi uvítal, kdyby se papež mohl těchto oslav zúčastnit," dodal Robert Goldmann.

Ředitel uherskohradišťské Charity Jiří Jakeš si zase všímá masivní medializace papežova odchodu a bere ji jako neopodstatněnou. „Neřešil bych to, jde o vnitřní záležitost církve, která je plně v kompetenci církevních struktur," myslí si Jiří Jakeš.

Podle ředitele církevního Stojanova gymnázia na Velehradě Michala Hegra měl Benedikt XVI. velmi složitou nástupní úlohu. „Nastupoval po člověku, který je blahoslavený a snad bude i svatořečený. Velikost jeho osobnosti značí to, že dokázal zhodnotit své fyzické síly a vzdal se této služby. Vidím to jako příkladný čin," prohlásil ředitel Hegr. Dodal, že rezignace současného papeže zdaleka neznamená konec jeho působení. Síla jeho modlitby a dalšího konání má mít široké důsledky i z ústraní.

Prakticky ihned po oznámení papežské výměny se vyrojily spekulace, kdo do čela katolické církve usedne. Pozadu nezůstaly ani sázkové kanceláře, které již vypisují kurzy. Například u SynotTipu si sázející mohou vybrat hned z jedenácti kandidátů, mezi nimiž nechybí ani český kardinál Dominik Duka. Ten je však s vypsaným kurzem 555 mezi ostatními naprostým outsiderem. „Největší šanci stát se papežem však má podle odhadů bookmakerů kanadský kardinál Mark Ouellet s aktuálním kurzem 3,5. Za ním následuje ghanský kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson. Na jeho vítězství bookmakeři vypsali kurz 4,2," informovala mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.