„Myslím, že si jejich spolupráce zaslouží mimořádné ocenění. Už proto, že šití panenek je činnost typická spíše pro dívky. Kluci se ale nevzdali a pustili se do práce,“ poznamenala Lucie Vlachopulosová.
O tom, že práce nebyla snadná, vypovídá za vše i vyjádření jednoho ze studentů Dalibora Daříčka. „Nastříhané části panenek si převzali dvoučlenné až tříčlenné skupinky. Figurky jsme nejdříve pracně vycpali vatelínem. Po důkladném a občas svízelném vycpávání jsme panenky zašili a mohli jsme přistoupit ke zdobení. Panenky jsme měli ošatit podle své fantazie a namalovat jim obličej,“ popsal netradiční činnost Daříček.
Někteří jeho kolegové prý nechali panenky obléci do speciálně ušitých šatů, které si nechali vyrobit, jiní se do této nelehké práce pustili sami.
„Šilo se doslova, kde se dalo, protože jsme byli ve skluzu. Nakonec ale vše dobře dopadlo a práci jsme stihli v termínu dokončit,“ oddechl si student. Přestože šití panenek nebylo pro mnohé ze studentů snadnou záležitostí, tvrdí, že je tato činnost obohatila o nové zkušenosti. „Klidně bych se do toho pustil znova. Pokud se bude akce opakovat, nebudu váhat,“ tvrdí další student z leteckého učiliště Sebastian Švanyga.
Mladí studenti vyrobili celkem šestnáct panenek a prodali je na vánočním jarmarku. Vydělali 9 600 korun, které poslouží na nákup vakcín proti nebezpečným nemocem. Vakcíny předají pracovníci UNICEF, kteří charitativní šití organizačně zastřešovali, lékařům v Keni.
Studentům přišla za jejich nevšední snahu před několika dny poděkovat i velvyslankyně České republiky v Keni Gita Fuchsová.