VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památnou lípu v Bílých Karpatech napadl dřevomor. Nešlo ji zachránit

Dřevomor kořenový je hlavní příčinnou, proč Bílé Karpaty přišly o jeden ze svých památných stromů. Jak jsme již informovali, po bouřce našli turisté polámanou asi dvě stě let starou Mandincovu lípu, která se nacházela na katastru obce Vyškovec.

30.8.2017
SDÍLEJ:

Vichřice přes dvě stě let starý strom asi zlomila.Foto: Jaro a Jožo Struhárovci

„Na místě jsme zjistili, že lípu napadla houba – dřevomor kořenový, který snižuje stabilitu stromu. Je to neléčitelné a napadený jedinec nemá šanci přežít,“ popsal důvody, proč bouřka zlomila tak statný strom vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty Bohumil Jagoš.

Nemoc je podle jeho slov naprosto běžná a občas napadá takto staré stromy.

S odklizením dřeva si pak už musí poradit majitel lesa, kde se událost stala. Podle dostupných informací prý dřevo nabídne řezbářům.

„Strom byl ale hodně dutý a prohnilý. Měkké dřevo lípy se navíc rychle rozpadá,“ doplnil Bohumil Jagoš.

Co se týče dalších nemocí stromů v Bílých Karpatech, v současné době se nejen na Slovácku ale po celé republice objevují proschlé jasany. Napadá je totiž další houba, a to Chalara fraxinea, která způsobuje nekrózu jasanů.

Projevuje se zasycháním listů a letorostů, které odumírají, lézemi na kůře a letorostech mladých stromů, prasklinami v kůře a vznikem rakovinných ran.

„V minulých letech jsme potýkali například s nemocemi jedlí, jilmů nebo dubů,“ prozradil Bohumil Jagoš.

Nemocné a polámané stromy je potřeba nahradit. O to se však nestará samo CHKO, ale majitelé lesů. CHKO jim ale dokáže finančně pomoci. Poskytuje totiž dotaci na výsadbu stromů, pokud majitel lesa splní dané směrnice.

„Záměry většinou konzultujeme. Pokud se jedná o větší objem stromů, doporučuje zažádat o dotaci z Operačního programu životního prostředí. My jsme schopni podpory zhruba do výše 200 tisíc korun,“ sdělil vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny CHKO Bílé Karpaty.

Mandincova lípa, která odnesla bouřku ze začátku srpna, se nacházela cca 500 metrů od Hribovně po polní cestě směrem na Vápenice pod chatou Vyškovec.

„Vždy jsem majestátní Mandincovu lípu pozdravil, nabral od ní energii a pokračoval v zimě v bežkování. Je jí škoda, no nedá se nic dělat, byla, chudinka, už práchnivá, věk udělal svoje,“ zmínil své cesty za stromem Jaroslav Struhár ze Zabudišové na Slovensku, který polámanou lípu s bratrem objevil.

Na území CHKO Bílé Karpaty bylo 36 památných stromů včetně Mandicovy lípy, na území celého Zlínského kraje je to pak 194 stromů a jejich skupin.

Autor: Blanka Malušová

30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení