Nový kabát mají staroměstskému památníku pomoct zaplatit finance ze Zlínského kraje i z tzv. norských fondů

„Předložili jsme dva projekty, a to na rekonstrukci hlavní budovy památníku a výstavbu nové stále expozice. Myslím si, že oba jsou velmi pečlivě a profesionálně připravené, a proto máme velkou šanci dotace získat,“ poznamenal Frolec. Žádost pracovníci muzea poslali s potřebným předstihem.

Uzávěrka pro podání projektů k norským fondům je totiž až patnáctého ledna. Pokud vše dopadne podle předpokladů hradišťských muzejníků, začne oprava stávajícího objektu Památníku Velké Moravy v květnu 2008. Souběžně má začít také výstavba nové budovy stálé expozice.

Z pozitivního vývoje situace má radost i archeolog brněnského Moravského zemského muzea Luděk Galuška, který převážnou část svojí práce soustřeďuje právě do Starého Města.

„Jsem rád, že se s rekonstrukcí konečně začne. S kolegou Miroslavem Vaškových ze Slováckého muzea už připravujeme scénáře nové expozice,“ prozradil Galuška.

Také představitelé staroměstské radnice na zahájení prací na památníku netrpělivě čekají. „Konečně. Vždyť se o tom mluví už víc jak deset let. Rekonstrukce je navíc důležitá pro zbudování celého náměstí,“ uvedl starosta Starého Města Josef Bazala. „Do chvíle než projekt v norských fondech schválí, bychom ale měli být opatrní,“ dodal Bazala.

Na první budovatelskou etapu potřebují muzejníci osmnáct milionů korun a druhá má přijít na sedm milionů. Patnáct procent z celé částky má již připraven Zlínský kraj, zbývající peníze by měly doputovat z norských fondů.

Přečtěte si také:

Památník Velké Moravy se dočká rozsáhlých oprav