V sobotu odlévali v tupeské firmě Alucast hliníkovou schránku, v níž bude uschováno poselství pro budoucí generace. Vše zapečetěno pak uloží do betonové desky, která se stane součástí pět a půl metru vysokého památníku ze žuly, bronzu a postříbřeného hliníku.

Ten bude připomínkou 22. dubna 1990, kdy u Tupes z vrtulníku vystoupila na půdu Slovácka hlava katolické církve. Vztyčení obelisku tam 18. dubna požehná papežský nuncius Charles Balvo a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Autorem tupeského monumentu, stejně jako pamětní desky vzpomínající na „Akci K“, jíž v ten samý den požehnají na nádvoří velehradské baziliky, je místní akademický sochař Otmar Oliva.

Schránku pro poselství dalším generacím, jež bude uložené v památníku návštěvy papeže Jana Pavla II., odlili v tupeské slévárně.
Památník pro papeže odlévali v Tupesích

„Je potřeba v dnešním třídně rozděleném světě, aby bylo vidět, za co všechno jsme vděčni. Pro mě jde také o splnění dluhu vůči Janu Pavlu II., kterého jsem měl to štěstí osobně poznal. Mimo jiné musím zdůraznit, že jeho prvotním zájmem bylo především přijet na Velehrad, kam chtěl v onom památném roce 1990 svolat celou osvobozenou Evropu,“ vysvětlil Otmar Oliva pohnutky, s nimiž ke tvorbě památníku u Tupes přistupoval.

První připomínkou bude v sobotu 18. dubna ve 14 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, bohoslužba související s výročím 10 let od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka.

Po ní bude následovat krátký obřad u kříže na nádvoří před bazilikou a připomínka papežovy návštěvy před 30 lety. Pak požehnají pamětní desce připomínající „Akci K“. V 17 hodin pak završí žehnání základního kamene monumentu pocty Janu Pavlu II. v Tupesích.

HRDINA. Bývalý partyzán, třiadevadesátiletý Ladislav Verner z Loun si loni i předloni zavzpomínal na odboj v Chřibech.
Zemřel poslední žijící člen partyzánského oddílu Olga