Perla mezi moravskými hrady otevře návštěvníkům své brány 26. prosince od půl desáté do 15 hodin.

„I letos připravilo HB Collegium ve spolupráci se správou hradu čtvrtý ročník kulturní akce s názvem Na Štěpána otevřená brána,“ zve na tradiční vánoční událost kastelán Rostislav Jošek.

Tip na navodění příjemné vánoční atmosféry přináší také kastelánka někdejšího šlechtického sídla v Buchlovicích Ivana Syslová.

„Interiéry zámku budou pro veřejnost zpřístupněny 26. a 27. prosince při akci, která se koná pouze jednou za dva roky a má název Život na zámku očima malých aristokratů,“ zve návštěvníky k obdivování nejen vánoční výzdoby, tradičních ozdob, dárků i slavnostně prostřené štědrovečerní tabule Berchtoldů.

Ačkoliv brána Archeoskanzenu Modrá je pro individuální návštěvy uzavřena, na Hod boží vánoční se na dvě hodiny také otevře.

„Mezi třináctou až patnáctou hodinou mohou přijít děti i dospělí nakrmit naše zvířátka. A máme jich tu požehnaně. Krmivo pro kočky, psa, ovečky, kozy, slepice či oslíka Figa si ale musí lidé přinést,“ upozornil správce skanzenu Lubomír Sláma.

Jak správci památek dodávají, přestože nemají zrovna sezonu, rozhodně nelení. Zimní období věnují například úklidu. Hned po sezoně třeba obrátili vzhůru nohama Buchlov, který exponáty zazimovával do depozitářů.

„Listopad jsme měli vyhrazený na to, abychom ze stěn sundali obrazy a uložili je do místností, které nepromrzají nebo jsou temperovány. Souběžně s tím jsme strhávali laky z dřevěných a cihelných podlah, abychom je na jaře znovu uvedli do původního lesku,“ přiblížil kastelán Jošek důvod, proč nelze s úklidem čekat na zimní měsíce, v nichž v jednotlivých podlažích zabloudí rtuť teploměru až pět stupňů pod nulu.

Zámek Buchlovice se sice také v zimě udržuje, ale nabízí jako jeden z mála prohlídky i v tomto období. Pouze však předem ohlášeným hromadným návštěvám, nejméně v počtu dvaceti osob.

„Návštěvníci ale musejí zaplatit o sto procent vyšší vstupné než v turistické sezoně,“ informovala kastelánka Syslová. Netajila se přitom radostí nad nárůstem turistů.

„Těch letos na zámek zavítalo 86 200, přestože jsme zvýšili vstupné o 20 korun. V příštím roce o dalším zvýšení vstupného neuvažujeme,“ ujistila Syslová.

Buchlovický zámek je vyhledávaným místem také k uzavírání sňatků.

„Letos si v jeho salla tereně řeklo ano společnému životu ve dvou sto snoubeneckých párů, čtyři svatby byly dokonce v hudebním sále a úplnou novinkou bylo deset svateb v zámecké zahradě,“ informovala buchlovická matrikářka Anna Lukeštíková.

Sezonu bilancoval zpětně i Buchlov. I tamní kastelán Rostislav Joška byl potěšen. Letos totiž na hrad zavítalo 83 698 návštěvníků z Česka i ze zahraničí.

„Je to o 1920 osob víc než v předcházející sezoně,“ informoval Jošek.